2019-20 FA Youth Cup
The 2019-20 Youth Cup is the 67th campaign of English football's premier cup competition at youth level. Liverpool are the defending champions.
First Round
Football League sides join the competition for the first time at the First Round stage as the 47 teams from League One and League Two join 36 winners from the Third Qualifying Round.
25 October 2019 | Plymouth Argyle | 0-1 | Exeter City | Home Park |
---|---|---|---|---|
7.00pm | Ford '83 | Attendance: 252 |
26 October 2019 | Portsmouth | 5-1 | Hereford | Fratton Park |
---|---|---|---|---|
Anderson '5 Stanley '37 Brook '61 Stanley '63 Lee '85 |
Whitlock '71 |
28 October 2019 | Sutton Common Rovers | 1-3 | Uxbridge | Gander Green Lane |
---|---|---|---|---|
Attendance: 183 |
29 October 2019 | Bradford City | 3-0 | Rochdale | |
29 October 2019 | Sunderland | 3-1 | Tranmere Rovers | |
29 October 2019 | Curzon Ashton | 2-1 | Blackpool | |
29 October 2019 | Mansfield Town | 4-3 | Doncaster Rovers | One Call Stadium |
---|---|---|---|---|
Knowles '39, '76 Molyneaux '54, '82 |
Smith '6, '64 McGowan '87 |
29 October 2019 | Milton Keynes Dons | 0-2 | Ware | stadiumMK |
---|---|---|---|---|
(AET) | Abe '98 Campbell '105 |
29 October 2019 | AFC Sudbury | 2-1 | Bowers & Pitsea | |
Kabangu '49 King '56 |
Wright '38 |
29 October 2019 | AFC Wimbledon | 5-0 | Leyton Orient | Cherry Red Records Stadium |
---|---|---|---|---|
29 October 2019 | Forest Green Rovers | 5-0 | Helston Athletic | The New Lawn |
---|---|---|---|---|
29 October 2019 | Bridgwater Town | 0-1 | Newport County | Fairfax Park |
---|---|---|---|---|
29 October 2019 | Swindon Town | 1-3 | Bristol Rovers | County Ground |
---|---|---|---|---|
29 October 2019 | Long Eaton United | 3-5 | Wrexham | |
Bickerstaff (2) Huxley Williams Urey |
29 October 2019 | Morpeth Town | 1-0 | Chester | |
29 October 2019 | Oldham Athletic | 4-1 | Nantwich Town | Boundary Park |
---|---|---|---|---|
30 October 2019 | South Shields | v | Morecambe | |
30 October 2019 | Shrewsbury Town | v | Port Vale | |
30 October 2019 | Coventry City | v | Walsall | |
30 October 2019 | Northampton Town | v | Colchester United | |
30 October 2019 | Maidenhead United | v | Kingstonian | |
30 October 2019 | Barnet | v | Dorking Wanderers | |
30 October 2019 | Cheltenham Town | v | Eastleigh | |
30 October 2019 | Fleetwood Town | v | FC Halifax Town | |
30 October 2019 | Salford City | v | Carlisle United | |
31 October 2019 | Haughmond | v | Rotherham United | |
31 October 2019 | Macclesfield Town | v | Crewe Alexandra | |
31 October 2019 | Southend United | v | Cambridge United | |
31 October 2019 | Dereham Town | v | Peterborough United | |
1 November 2019 | Grimsby Town | v | Rugby Town | |
4 November 2019 | Accrington Stanley | v | Hartlepool United | |
4 November 2019 | Chesterfield | v | Burton Albion | |
5 November 2019 | Notts County | v | Scunthorpe United | |
5 November 2019 | Bath City | v | Andover Town | |
6 November 2019 | Rushall Olympic | v | Lincoln City | |
6 November 2019 | Ipswich Town | v | King’s Lynn Town | |
Stevenage | v | Woodford Town or Brentwood Town | ||
Gillingham | v | Dover Athletic or Hanworth Villa | ||
Reading City or Wealdstone | v | Oxford United | ||
Dulwich Hamlet | 3-0** | Crawley Town | ||
Croydon | v | Aveley | ||
- Bolton Wanderers received a bye to the Second Round.
- Dulwich Hamlet received a 3-0 walkover after Crawley withdrew from the competition.
Second Round
There are no new entrants to the competition at this stage as the 42 First Round winners meet.
Rushall Olympic or Lincoln City | v | Wrexham | ||
South Shields or Morecambe | v | Accrington Stanley or Hartlepool United | ||
Macclesfield Town or Crewe Alexandra | v | Grimsby Town or Rugby Town | ||
Mansfield Town | v | Haughmond or Rotherham United | ||
Notts County or Scunthorpe United | v | Morpeth Town | ||
Chesterfield or Burton Albion | v | Bolton Wanderers | ||
Curzon Ashton | v | Oldham Athletic | ||
Salford City or Carlisle United | v | Rochdale | ||
Coventry City or Walsall | v | Fleetwood Town or Halifax | ||
Shrewsbury Town or Port Vale | v | Sunderland | ||
Cheltenham Town or Eastleigh | v | Portsmouth | ||
Croydon or Aveley | v | Bath City or Andover Town | ||
Ipswich Town or Kings Lynn | v | Exeter City | ||
Northampton Town or Colchester United | v | Undecided | ||
Dulwich Hamlet | v | Forest Green Rovers | ||
Ware | v | Maidenhead or Kingstonian | ||
Undecided | v | Dereham Town or Peterborough | ||
Barnet or Dorking Wanderers | v | Southend United or Cambridge United | ||
Bristol Rovers | v | AFC Sudbury | ||
Undecided | v | AFC Wimbledon | ||
Uxbridge | v | Newport County | ||
Third Round
The 20 Premier League teams join the 24 sides from the Championship in entering the competition at this stage, alongside the sides to have progressed from Round 2.
Last modified on 29 October 2019, at 22:17