2019-20 FA Youth Cup

The 2019-20 Youth Cup is the 67th campaign of English football's premier cup competition at youth level. Liverpool are the defending champions.

First Round

Football League sides join the competition for the first time at the First Round stage as the 47 teams from League One and League Two join 36 winners from the Third Qualifying Round.

25 October 2019 Plymouth Argyle 0-1 Exeter City Home Park
7.00pm Ford '83 Attendance: 252
26 October 2019 Portsmouth 5-1 Hereford Fratton Park
Anderson '5
Stanley '37
Brook '61
Stanley '63
Lee '85
Whitlock '71
28 October 2019 Sutton Common Rovers 1-3 Uxbridge Gander Green Lane
Whyte '20 Attendance: 183
29 October 2019 Bradford City 3-0 Rochdale Valley Parade
Scales '10, '12
Morris '36
29 October 2019 Sunderland 3-1 Tranmere Rovers Eppleton Colliery Welfare Ground
Ord '16
Kiernan '24
Watts '70
Stratulis '45
29 October 2019 Curzon Ashton 2-1 Blackpool Tameside Stadium
Bertenshaw '17
Dawson '62
Wilson '29
29 October 2019 Mansfield Town 4-3 Doncaster Rovers One Call Stadium
Knowles '39, '76
Molyneaux '54, '82
Smith '6, '64
McGowan '87
29 October 2019 Milton Keynes Dons 0-2 Ware stadiumMK
(AET) Abe '98
Campbell '105
29 October 2019 AFC Sudbury 2-1 Bowers & Pitsea The Wardale Williams Stadium
Kabangu '49
King '56
Wright '38
29 October 2019 AFC Wimbledon 5-0 Leyton Orient Cherry Red Records Stadium
Assal '20
Robinson '57, '66
Fisher '79
Madelin '90
29 October 2019 Forest Green Rovers 5-0 Helston Athletic The New Lawn
Oladipo '4, '21, '90+3
Bradshaw '45
Morgan '85
29 October 2019 Bridgwater Town 0-1 Newport County Fairfax Park
Jefferies
29 October 2019 Swindon Town 1-3 Bristol Rovers County Ground
Parsons '20 (pen) Hulbert '70
Phillips '72, '74
29 October 2019 Long Eaton United 3-5 Wrexham Grange Park
Bickerstaff (2)
Huxley
Williams
Urey
29 October 2019 Morpeth Town 1-0 Chester Craik Park
McKeown '75
29 October 2019 Oldham Athletic 4-1 Nantwich Town Boundary Park
Speed '17, '47
Golden '28 og
Emmerson '55
Waterer '86
30 October 2019 South Shields 2-1 Morecambe Mariners Park
Errington '65
Joao Gomes '90+3
Djau Codjovi '13 Attendance: 312
30 October 2019 Shrewsbury Town 1-0 Port Vale Montgomery Waters Meadow
Davies '36
30 October 2019 Coventry City 1-2 Walsall Harbury Lane
Burroughs '14 Moss 7, '47 Attendance: 327
30 October 2019 Northampton Town 1-2 Colchester United PTS Academy Stadium
Harding '90 Freitas-Gouveia '59
Hutchinson '70
Attendance: 478
30 October 2019 Maidenhead United 2-1 Kingstonian York Road
Gibson '49, '57 Oguntayo '24
30 October 2019 Barnet 4-2 Dorking Wanderers The Hive
Chime '22, '25 (pen)
Erwood '57 og
Titchmarsh '60
Dickson '23 (pen), '72
30 October 2019 Cheltenham Town 3-2 Eastleigh Jonny-Rocks Stadium
Lawrence '18
Evans-Harriott '66
Basford '69
Kamdem-Fotso '39
Webb '81
30 October 2019 Fleetwood Town 5-0 FC Halifax Town Highbury Stadium
Barrett '15
Johnston '38
Hill '45
Collins '89
Hayes '90
30 October 2019 Salford City 2-3 Carlisle United The Peninsula Stadium
Rhodes '16, '51 Charters '53, '67
Wilson '84
31 October 2019 Haughmond 1-3 Rotherham United Shrewsbury Sports Village
Millington (pen) TBC
31 October 2019 Macclesfield Town 2-3 Crewe Alexandra Moss Rose
James (2) Green
Onyeka
Robbins
31 October 2019 Southend United 1-2 Cambridge United Roots Hall
Unwin '49 Battersby '42, '77
31 October 2019 Dereham Town 0-1 Peterborough United Aldiss Park
(AET) Copping '101
1 November 2019 Grimsby Town 1-0 Rugby Town Blundell Park
Adlard (AET)
4 November 2019 Accrington Stanley 1-2 Hartlepool United Wham Stadium
Ridge '37 Willoughby '64
Grey '73
4 November 2019 Chesterfield 1-2 Burton Albion ProAct Stadium
Fuertado '17 Hewlett '18
Nyirenda '43
5 November 2019 Notts County 0-1 Scunthorpe United Meadow Lane
(AET) Silva '110
5 November 2019 Bath City 3-2 Andover Town Twerton Park
Eglin '79
Perkins '85
Gigg '105+1
Mpongo '49
Nicholas '90+4
Attendance: 182
5 November 2019 Gillingham 2-3 Hanworth Villa MEMS Priestfield Stadium
Baker '58
Hards '66
Kurtaran '32 (pen), '36 (pen)
Stokes '64
6 November 2019 Rushall Olympic 0-4 Lincoln City Dales Lane
6 November 2019 Ipswich Town 6-1 King’s Lynn Town Portman Road
O'Reilly
Simpson
Brown (2)
Oppong
Viral
Taylor
6 November 2019 Croydon 1-0 Aveley Croydon Sports Arena
6 November 2019 Reading City 0-1 Oxford United Rivermoor Stadium
(AET) Smith '103
11 November 2019 Stevenage 5-1 Brentwood Town Lamex Stadium
Smith '17
Smyth '45, '75, '79
Krasniqi '90
Aliu '78
Dulwich Hamlet 3-0* Crawley Town


  • Bolton Wanderers received a bye to the Second Round.
  • Dulwich Hamlet received a 3-0 walkover after Crawley withdrew from the competition.
↑Jump back a section

Second Round

There are no new entrants to the competition at this stage as the 42 First Round winners meet.

5 November 2019 Walsall 0-3 Fleetwood Town Bescot Stadium
Johnston '6
Hill '57
Thompson '90+4
5 November 2019 Bristol Rovers 2-1 AFC Sudbury Memorial Ground
Walker '7
Phillips '62
King '65
11 November 2019 Carlisle United 2-3 Bradford City Brunton Park
Barnes '3
Armstrong '66
(AET) Scales '25
Francis '57
Rowe '120+8
11 November 2019 Uxbridge 3-4 Newport County Honeycroft
Clarke
TBC
Watts (3)
George
12 November 2019 Curzon Ashton 3-2 Oldham Athletic Tameside Stadium
Mulvaney '24, '75
Grewal '27
McKinney '13
Jones '44
13 November 2019 Crewe Alexandra 2-0 Grimsby Town Gresty Road
Onyeka '106
Levey '110
(AET)
13 November 2019 Cheltenham Town 8-4 Portsmouth Jonny-Rocks Stadium
Ebanks '26, '41, '52, '90
Stanton '44, '62
Lawrence '45+2
Evans-Harriott '84
Brook '24
Stanley '31
Anderson '40
Bell '90+4
13 November 2019 Ware 1-3 Maidenhead Wodson Park
Own Goal
Smith (2)
13 November 2019 Lincoln City P-P Wrexham
13 November 2019 Mansfield Town 4-2 Rotherham United One Call Stadium
Scott '45+1
Saunders '70
Ingram '116
Molyneaux '119
(AET) Gratton '9 (pen), '84 Attendance: 189
13 November 2019 Scunthorpe United 2-1 Morpeth Town Glanford Park
Jessop '10, '38 Hakmaoui '59
13 November 2019 Burton Albion 1-1
(1-3 pens)
Bolton Wanderers Pirelli Stadium
(AET)
    Penalties
Carter Missed pen.jpg
Idouarab Football.jpg
Armitage Missed pen.jpg
Hewlett Missed pen.jpg
  Football.jpg Assarsson
Missed pen.jpg Graham
Football.jpg King-Harmes
Football.jpg White
13 November 2019 Barnet 3-2 Cambridge United The Hive
Chime '4, '70
Tompkins '90
Dearman '33
Richard-Noel '74
14 November 2019 Dulwich Hamlet v Forest Green Rovers
15 November 2019 South Shields v Hartlepool United
15 November 2019 Shrewsbury Town v Sunderland
18 November 2019 Croydon v Bath City
18 November 2019 Hanworth Villa v AFC Wimbledon
19 November 2019 Colchester United v Oxford United
Ipswich Town v Exeter City
Stevenage v Peterborough


↑Jump back a section

Third Round

The 20 Premier League teams join the 24 sides from the Championship in entering the competition at this stage, alongside the sides to have progressed from Round 2.

Shrewsbury Town or Sunderland v Birmingham City
Cardiff City v Ipswich Town or Exeter City
Cheltenham Town v Arsenal
Stevenage or Peterborough United v Aston Villa
Bradford City v Stoke City
Manchester United v Lincoln City or Wrexham
Wigan Athletic v Croydon or Bath City
Preston North End v Bristol City
Sheffield United v Hanworth Villa or Wimbledon
Fulham v South Shields or Hartlepool United
Bristol Rovers v Southampton
Luton Town v Sheffield Wednesday
Blackburn Rovers v Newport County
Chelsea v Huddersfield Town
Mansfield Town v Queens Park Rangers
Fleetwood Town v Watford
Middlesbrough v Dulwich Hamlet or Forest Green Rovers
Crewe Alexandra or Grimsby Town v Barnsley
Colchester United or Oxford United v Maidenhead United
AFC Bournemouth v Barnet
Curzon Ashton v Burnley
West Bromwich Albion v Scunthorpe United


↑Jump back a section

Fourth Round

The 32 winners from round three advance to this round

↑Jump back a section

Top Goalscorers

(First Round Proper onwards)

Player Club Goals




↑Jump back a section

Last modified on 13 November 2019, at 21:48