2019-20 UEFA Youth League

The 2019-20 UEFA Youth League is the seventh campaign of European football's Under-19 competition. The Champions League path continues, with the group stage draw and fixtures mirroring that of the senior level Champions League and group winners progressing to the knockout round last-16.

Running parallel to the group stage will be a domestic champions path where the domestic youth champions of the 32 best-ranked UEFA associations will compete in two knockout rounds of home-and-away ties. The eight teams remaining will progress to the playoff round, where they will be drawn at home to the eight group runners-up. The playoffs will be one-leg ties and the winners will join the eight group winners in the last-16. The tournament will then progress as normal, with single-leg ties in the last-16, quarter-final and semi-final. The semi-final and final will be held in Nyon, Switzerland, scheduled for late April 2020.

FC Porto are the defending champions.

Group Stage

Group A

Pos Team P W D L F A GD Pts
1 Paris SG 0 0 0 0 0 0 0 0
2 Real Madrid 0 0 0 0 0 0 0 0
3 Club Brugge 0 0 0 0 0 0 0 0
4 Galatasaray 0 0 0 0 0 0 0 0


Group B

Pos Team P W D L F A GD Pts
1 Bayern Munich 0 0 0 0 0 0 0 0
2 Tottenham 0 0 0 0 0 0 0 0
3 Olympiacos 0 0 0 0 0 0 0 0
4 Red Star Belgrade 0 0 0 0 0 0 0 0


Group C

Pos Team P W D L F A GD Pts
1 Manchester City 0 0 0 0 0 0 0 0
2 Shakhtar Donetsk 0 0 0 0 0 0 0 0
3 Dinamo Zagreb 0 0 0 0 0 0 0 0
4 Atalanta 0 0 0 0 0 0 0 0


Group D

Pos Team P W D L F A GD Pts
1 Juventus 0 0 0 0 0 0 0 0
2 Atl├ętico Madrid 0 0 0 0 0 0 0 0
3 Leverkusen 0 0 0 0 0 0 0 0
4 Lokomotiv Moscow 0 0 0 0 0 0 0 0


Group E

Pos Team P W D L F A GD Pts
1 Liverpool 0 0 0 0 0 0 0 0
2 Napoli 0 0 0 0 0 0 0 0
3 RB Salzburg 0 0 0 0 0 0 0 0
4 Genk 0 0 0 0 0 0 0 0


Group F

Pos Team P W D L F A GD Pts
1 Barcleona 0 0 0 0 0 0 0 0
2 Dortmund 0 0 0 0 0 0 0 0
3 Inter Milan 0 0 0 0 0 0 0 0
4 Slavia Prague 0 0 0 0 0 0 0 0


Group G

Pos Team P W D L F A GD Pts
1 Zenit St Petersburg 0 0 0 0 0 0 0 0
2 Benfica 0 0 0 0 0 0 0 0
3 Lyon 0 0 0 0 0 0 0 0
4 RB Leipzig 0 0 0 0 0 0 0 0


Group H

Pos Team P W D L F A GD Pts
1 Chelsea 0 0 0 0 0 0 0 0
2 Ajax 0 0 0 0 0 0 0 0
3 Valencia 0 0 0 0 0 0 0 0
4 Lille 0 0 0 0 0 0 0 0


↑Jump back a section

Domestic Champions Knockout Round

First Round

2 October 2019 APOEL 1-1 Gabala
23 October 2019 Gabala 0-1 APOEL


2 October 2019 Shkendija Tirana 1-2 Sheriff Tiraspol
23 October 2019 Sheriff Tiraspol 1-0 Shkendija Tirana


2 October 2019 MTK Budapest 1-1 Zrinjski Mostar
23 October 2019 Zrinjski Mostar 2-0 MTK Budapest


2 October 2019 Zaragoza 1-0 Korona Kielce
23 October 2019 Korona Kielce 1-4 Zaragoza


2 October 2019 Minsk 0-2 Derby County
23 October 2019 Derby County 7-2 Minsk


2 October 2019 Elfsborg 1-2 Midtjylland
23 October 2019 Midtjylland 1-0 Elfsborg


2 October 2019 Sogndal 3-1 FC Honka
23 October 2019 FC Honka 1-1 Sogndal


2 October 2019 IA 4-0 FCI Levadia
23 October 2019 FCI Levadia 1-12 IA


2 October 2019 Bohemians 1-1 PAOK
23 October 2019 PAOK 1-0 Bohemians


2 October 2019 Rennes 2-1 Brodaric
23 October 2019 Brodaric 0-0 Rennes


2 October 2019 Young Boys 3-3 Rangers
23 October 2019 Rangers 3-3 Young Boys


2 October 2019 Porto 4-2 Liepaja
23 October 2019 Liepaja 0-2 Porto


2 October 2019 Viitorul 0-0 Domzale
23 October 2019 Domzale 3-0 Viitorul


2 October 2019 Slovan Bratislava 1-0 Ludogorets
23 October 2019 Ludogorets 1-0
(2-4 pens)
Slovan Bratislava


2 October 2019 Dynamo Kyiv 8-0 Shkendija
23 October 2019 Shkendija 2-2 Dynamo Kyiv


2 October 2019 Astana 1-0 Maccabi Petah Tikva
23 October 2019 Maccabi Petah Tikva 0-4 Astana



Second Round


6 November 2019 Sheriff Tiraspol v Sognal
27 November 2019 Sogndal v Sheriff Tiraspol


6 November 2019 Zaragoza v APOEL
27 November 2019 APOEL v Zaragoza


6 November 2019 Midtjylland v Zrinjski Mostar
27 November 2019 Zrinjski Mostar v Midtjylland


6 November 2019 IA v Derby County
27 November 2019 Derby County v IA


6 November 2019 FC Porto v Domzale
27 November 2019 Domzale v FC Porto


6 November 2019 Dynamo Kyiv v PAOK
27 November 2019 PAOK v Dynamo Kyiv


6 November 2019 Rangers v Slovan Bratislava
27 November 2019 Slovan Bratislava v Rangers


6 November 2019 Rennes v Maccabi Petah Tikva
27 November 2019 Maccabi Petah Tikva v Rennes


↑Jump back a section

Playoff Round

The playoff round pits the eight group runners-up against the eight sides to have progressed through the domestic champions path. The domestic champions will host a one-legged tie, with the winners progressing to the last-16.

↑Jump back a section

Round of 16

The last-16 is an unseeded draw with no country protection. The only stipulation is that teams cannot face a side they have already played in the group stage.

↑Jump back a section

Quarter Finals


↑Jump back a section

Semi Finals

The semi-finals will once again be played at the Colvoray Stadium in Nyon, Switzerland.

↑Jump back a section

Final

The final will take place at the Colvoray Stadium in Nyon, Switzerland.

↑Jump back a section

Top Goalscorers

Player Club Goals



↑Jump back a section

Hat-tricks



Player Club Date Fixture

↑Jump back a section

Last modified on 25 October 2019, at 09:53