2019-20 UEFA Youth League

From YouthHawk
Revision as of 09:53, 25 October 2019 by Juni (Talk | contribs)

(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)
Jump to: navigation, search

The 2019-20 UEFA Youth League is the seventh campaign of European football's Under-19 competition. The Champions League path continues, with the group stage draw and fixtures mirroring that of the senior level Champions League and group winners progressing to the knockout round last-16.

Running parallel to the group stage will be a domestic champions path where the domestic youth champions of the 32 best-ranked UEFA associations will compete in two knockout rounds of home-and-away ties. The eight teams remaining will progress to the playoff round, where they will be drawn at home to the eight group runners-up. The playoffs will be one-leg ties and the winners will join the eight group winners in the last-16. The tournament will then progress as normal, with single-leg ties in the last-16, quarter-final and semi-final. The semi-final and final will be held in Nyon, Switzerland, scheduled for late April 2020.

FC Porto are the defending champions.

Contents

Group Stage

Group A

Pos Team P W D L F A GD Pts
1 Paris SG 0 0 0 0 0 0 0 0
2 Real Madrid 0 0 0 0 0 0 0 0
3 Club Brugge 0 0 0 0 0 0 0 0
4 Galatasaray 0 0 0 0 0 0 0 0


Group B

Pos Team P W D L F A GD Pts
1 Bayern Munich 0 0 0 0 0 0 0 0
2 Tottenham 0 0 0 0 0 0 0 0
3 Olympiacos 0 0 0 0 0 0 0 0
4 Red Star Belgrade 0 0 0 0 0 0 0 0


Group C

Pos Team P W D L F A GD Pts
1 Manchester City 0 0 0 0 0 0 0 0
2 Shakhtar Donetsk 0 0 0 0 0 0 0 0
3 Dinamo Zagreb 0 0 0 0 0 0 0 0
4 Atalanta 0 0 0 0 0 0 0 0


Group D

Pos Team P W D L F A GD Pts
1 Juventus 0 0 0 0 0 0 0 0
2 Atlético Madrid 0 0 0 0 0 0 0 0
3 Leverkusen 0 0 0 0 0 0 0 0
4 Lokomotiv Moscow 0 0 0 0 0 0 0 0


Group E

Pos Team P W D L F A GD Pts
1 Liverpool 0 0 0 0 0 0 0 0
2 Napoli 0 0 0 0 0 0 0 0
3 RB Salzburg 0 0 0 0 0 0 0 0
4 Genk 0 0 0 0 0 0 0 0


Group F

Pos Team P W D L F A GD Pts
1 Barcleona 0 0 0 0 0 0 0 0
2 Dortmund 0 0 0 0 0 0 0 0
3 Inter Milan 0 0 0 0 0 0 0 0
4 Slavia Prague 0 0 0 0 0 0 0 0


Group G

Pos Team P W D L F A GD Pts
1 Zenit St Petersburg 0 0 0 0 0 0 0 0
2 Benfica 0 0 0 0 0 0 0 0
3 Lyon 0 0 0 0 0 0 0 0
4 RB Leipzig 0 0 0 0 0 0 0 0


Group H

Pos Team P W D L F A GD Pts
1 Chelsea 0 0 0 0 0 0 0 0
2 Ajax 0 0 0 0 0 0 0 0
3 Valencia 0 0 0 0 0 0 0 0
4 Lille 0 0 0 0 0 0 0 0


Domestic Champions Knockout Round

First Round

2 October 2019 APOEL 1-1 Gabala
23 October 2019 Gabala 0-1 APOEL


2 October 2019 Shkendija Tirana 1-2 Sheriff Tiraspol
23 October 2019 Sheriff Tiraspol 1-0 Shkendija Tirana


2 October 2019 MTK Budapest 1-1 Zrinjski Mostar
23 October 2019 Zrinjski Mostar 2-0 MTK Budapest


2 October 2019 Zaragoza 1-0 Korona Kielce
23 October 2019 Korona Kielce 1-4 Zaragoza


2 October 2019 Minsk 0-2 Derby County
23 October 2019 Derby County 7-2 Minsk


2 October 2019 Elfsborg 1-2 Midtjylland
23 October 2019 Midtjylland 1-0 Elfsborg


2 October 2019 Sogndal 3-1 FC Honka
23 October 2019 FC Honka 1-1 Sogndal


2 October 2019 IA 4-0 FCI Levadia
23 October 2019 FCI Levadia 1-12 IA


2 October 2019 Bohemians 1-1 PAOK
23 October 2019 PAOK 1-0 Bohemians


2 October 2019 Rennes 2-1 Brodaric
23 October 2019 Brodaric 0-0 Rennes


2 October 2019 Young Boys 3-3 Rangers
23 October 2019 Rangers 3-3 Young Boys


2 October 2019 Porto 4-2 Liepaja
23 October 2019 Liepaja 0-2 Porto


2 October 2019 Viitorul 0-0 Domzale
23 October 2019 Domzale 3-0 Viitorul


2 October 2019 Slovan Bratislava 1-0 Ludogorets
23 October 2019 Ludogorets 1-0
(2-4 pens)
Slovan Bratislava


2 October 2019 Dynamo Kyiv 8-0 Shkendija
23 October 2019 Shkendija 2-2 Dynamo Kyiv


2 October 2019 Astana 1-0 Maccabi Petah Tikva
23 October 2019 Maccabi Petah Tikva 0-4 Astana



Second Round


6 November 2019 Sheriff Tiraspol v Sognal
27 November 2019 Sogndal v Sheriff Tiraspol


6 November 2019 Zaragoza v APOEL
27 November 2019 APOEL v Zaragoza


6 November 2019 Midtjylland v Zrinjski Mostar
27 November 2019 Zrinjski Mostar v Midtjylland


6 November 2019 IA v Derby County
27 November 2019 Derby County v IA


6 November 2019 FC Porto v Domzale
27 November 2019 Domzale v FC Porto


6 November 2019 Dynamo Kyiv v PAOK
27 November 2019 PAOK v Dynamo Kyiv


6 November 2019 Rangers v Slovan Bratislava
27 November 2019 Slovan Bratislava v Rangers


6 November 2019 Rennes v Maccabi Petah Tikva
27 November 2019 Maccabi Petah Tikva v Rennes


Playoff Round

The playoff round pits the eight group runners-up against the eight sides to have progressed through the domestic champions path. The domestic champions will host a one-legged tie, with the winners progressing to the last-16.

Round of 16

The last-16 is an unseeded draw with no country protection. The only stipulation is that teams cannot face a side they have already played in the group stage.

Quarter Finals


Semi Finals

The semi-finals will once again be played at the Colvoray Stadium in Nyon, Switzerland.

Final

The final will take place at the Colvoray Stadium in Nyon, Switzerland.

Top Goalscorers

Player Club Goals



Hat-tricks



Player Club Date Fixture