2021-22 EFL Trophy

From YouthHawk
Revision as of 17:07, 15 September 2021 by Juni (Talk | contribs)

(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)
Jump to: navigation, search

The 2021-22 English Football League Trophy, known for sponsorship reasons as the Papa John's Trophy, is the sixth season that the competition has invited Category One development teams to participate following a successful trial period. Sixteen development teams will join the 48 club sides from League One and League Two, split into sixteen regionalised groups of four. Development teams are required to field a minimum of six Under-21 players in their starting eleven, while Football League clubs must field a certain number of first team players.

In the event of a group game ending in a draw, there will be a penalty shootout whereby the victors can earn an additional point. Each team will face each other once, either at home or away. Development teams will play all group games away from home. The top two from each group then progress to Round 2, a last-32 knockout round, which remains regionalised with group winners and runners-up meeting. Round 3 is also regionalised before the quarter-final becomes a 'free draw'. The final is due to take place at Wembley Stadium in April 2022.

Contents

Teams

There is a minimum of one development team, one club side from League One and one club side from League Two in each group.

Development teams

There are sixteen Category One development teams participating in this season's competition: Arsenal, Aston Villa, Brighton & Hove Albion, Chelsea, Crystal Palace, Everton, Leeds United, Leicester City, Liverpool, Manchester City, Manchester United, Newcastle United, Southampton, Tottenham Hotspur, West Ham, Wolves

League One teams

Accrington Stanley, Bolton Wanderers, Burton Albion, Cambridge United, Charlton Athletic, Cheltenham Town, Crewe Alexandra, Doncaster Rovers, Fleetwood Town, Gillingham, Ipswich Town, Lincoln City, Milton Keynes, Morecambe, Northampton Town, Oxford United, Plymouth Argyle, Portsmouth, Rochdale, Rotherham United, Sheffield Wednesday Shrewsbury Town, Sunderland, Wigan Athletic, Wycombe Wanderers, Wimbledon

League Two teams

Barrow, Bradford City, Bristol Rovers, Carlisle United, Colchester United, Crawley Town, Exeter City, Forest Green Rovers, Harrogate Town, Hartlepool United, Leyton Orient, Mansfield Town, Newport County, Northampton Town, Oldham Athletic, Port Vale, Rochdale, Salford City, Scunthorpe United, Sutton United, Stevenage, Swindon Town, Tranmere Rovers, Walsall

Group Stage

North

Group A

Pos Team P W D L F A GD Pts
1 Carlisle United 0 0 0 0 0 0 0 0
2 Hartlepool United 0 0 0 0 0 0 0 0
3 Morecambe 0 0 0 0 0 0 0 0
4 Everton 0 0 0 0 0 0 0 0


31 August 2021
Carlisle United 3-3 Hartlepool United
  Penalties  
4-3
Brunton Park


14 September 2021
Morecambe 0-1 Everton
McAllister '64
Mazuma Stadium




Group B

Pos Team P W D L F A GD Pts
1 Oldham Athletic 0 0 0 0 0 0 0 0
2 Tranmere Rovers 0 0 0 0 0 0 0 0
3 Salford City 0 0 0 0 0 0 0 0
4 Leeds United 0 0 0 0 0 0 0 0


31 August 2021
Oldham Athletic 1-0 Salford City
Boundary Park


14 September 2021
Tranmere Rovers 4-1 Leeds United
Maynard '7, '41
Foley '34, '87
Miller '63
Prenton Park




Group C

Pos Team P W D L F A GD Pts
1 Crewe Alexandra 0 0 0 0 0 0 0 0
2 Shrewsbury Town 0 0 0 0 0 0 0 0
3 Wigan Athletic 0 0 0 0 0 0 0 0
4 Wolves 0 0 0 0 0 0 0 0


31 August 2021
Shrewsbury Town 0-1 Crewe Alexandra
New Meadow


31 August 2021
Wigan Athletic 0-0 Wolverhampton Wanderers
  Penalties  
2-4
DW Stadium




Group D

Pos Team P W D L F A GD Pts
1 Bolton Wanderers 0 0 0 0 0 0 0 0
2 Port Vale 0 0 0 0 0 0 0 0
3 Rochdale 0 0 0 0 0 0 0 0
4 Liverpool 0 0 0 0 0 0 0 0


31 August 2021
Bolton Wanderers 3-2 Port Vale
University of Bolton Stadium


31 August 2021
Rochdale 4-0 Liverpool
Kelly '33
O'Keeffe '50 (pen), 72
Andrews '78
Spotland




Group E

Pos Team P W D L F A GD Pts
1 Doncaster Rovers 0 0 0 0 0 0 0 0
2 Rotherham United 0 0 0 0 0 0 0 0
3 Scunthorpe United 0 0 0 0 0 0 0 0
4 Manchester City 0 0 0 0 0 0 0 0


24 August 2021
Scunthorpe United 0-3 Manchester City
Palmer '6
Bolton '24
McAtee '84
Glanford Park


7 September 2021
Doncaster Rovers 0-6 Rotherham United
Keepmoat Stadium




Group F

Pos Team P W D L F A GD Pts
1 Bradford City 0 0 0 0 0 0 0 0
2 Lincoln City 0 0 0 0 0 0 0 0
3 Sunderland 0 0 0 0 0 0 0 0
4 Man Utd 0 0 0 0 0 0 0 0


24 August 2021
Lincoln City 3-2 Manchester United
Scully '23, '32, '57 McNeill '68
Hardley '89
Sincil Bank


31 August 2021
Bradford City 0-3 Lincoln City
Valley Parade




Group G

Pos Team P W D L F A GD Pts
1 Accrington Stanley 0 0 0 0 0 0 0 0
2 Barrow 0 0 0 0 0 0 0 0
3 Fleetwood Town 0 0 0 0 0 0 0 0
4 Leicester City 0 0 0 0 0 0 0 0


31 August 2021
Accrington Stanley 2-2 Barrow
  Penalties  
5-4
Wham Stadium


31 August 2021
Fleetwood Town 4-1 Leicester City
Morton '6, '42, '48
Edmondson '60
Wakeling '75
Highbury




Group H

Pos Team P W D L F A GD Pts
1 Harrogate Town 0 0 0 0 0 0 0 0
2 Mansfield Town 0 0 0 0 0 0 0 0
3 Sheffield Wednesday 0 0 0 0 0 0 0 0
4 Newcastle United 0 0 0 0 0 0 0 0


31 August 2021
Harrogate Town 3-1 Mansfield Town
EnviroVent Stadium


31 August 2021
Sheffield Wednesday 3-0 Newcastle United
Sow '41
Johnson '52
Palmer '54
Hillsborough




South

Group A

Pos Team P W D L F A GD Pts
1 Colchester United 0 0 0 0 0 0 0 0
2 Gillingham 0 0 0 0 0 0 0 0
3 Ipswich Town 0 0 0 0 0 0 0 0
4 West Ham United 0 0 0 0 0 0 0 0


7 September 2021
Colchester United 0-1 Gillingham
Jobserve Community Stadium


14 September 2021
Ipswich Town 1-2 West Ham United
Norwood '2 Appiah-Forson '12
Okoflex '89 (pen)
Portman Road




Group B

Pos Team P W D L F A GD Pts
1 Wimbledon 0 0 0 0 0 0 0 0
2 Portsmouth 0 0 0 0 0 0 0 0
3 Sutton United 0 0 0 0 0 0 0 0
4 Crystal Palace 0 0 0 0 0 0 0 0


31 August 2021
Sutton United 3-0 Crystal Palace
Sho-Silva '31
Smith '52
Korboa '81
Gander Green Lane


7 September 2021
Wimbledon 5-3 Portsmouth
Plough Lane




Group C

Pos Team P W D L F A GD Pts
1 Burton Albion 0 0 0 0 0 0 0 0
2 Milton Keynes 0 0 0 0 0 0 0 0
3 Wycombe Wanderers 0 0 0 0 0 0 0 0
4 Aston Villa 0 0 0 0 0 0 0 0


31 August 2021
Burton Albion 1-2 Milton Keynes
Pirelli Stadium


31 August 2021
Wycombe Wanderers 1-3 Aston Villa
Parsons '11 Archer '42
Philogene-Bidace '68, '90
Adams Park




Group D

Pos Team P W D L F A GD Pts
1 Forest Green Rovers 0 0 0 0 0 0 0 0
2 Northampton Town 0 0 0 0 0 0 0 0
3 Walsall 0 0 0 0 0 0 0 0
4 Brighton 0 0 0 0 0 0 0 0


31 August 2021
Forest Green Rovers 1-1 Northampton Town
  Penalties  
2-4
New Lawn


14 September 2021
Walsall 1-0 Brighton & Hove Albion
Phillips '44
Bescot Stadium




Group E

Pos Team P W D L F A GD Pts
1 Bristol Rovers 0 0 0 0 0 0 0 0
2 Cheltenham Town 0 0 0 0 0 0 0 0
3 Exeter City 0 0 0 0 0 0 0 0
4 Chelsea 0 0 0 0 0 0 0 0


24 August 2021
Exeter City 1-1 Chelsea
Jay '90+2 (pen) Fiabema '45
  Penalties  
3-4
St James Park




Group F

Pos Team P W D L F A GD Pts
1 Swindon Town 0 0 0 0 0 0 0 0
2 Newport County 0 0 0 0 0 0 0 0
3 Plymouth Argyle 0 0 0 0 0 0 0 0
4 Arsenal 0 0 0 0 0 0 0 0


31 August 2021
Newport County 2-0 Plymouth Argyle
Rodney Parade


7 September 2021
Swindon Town 2-1 Arsenal
Dabre '17
Taylor-Hart '69 og
Ideho '34
County Ground




Group G

Pos Team P W D L F A GD Pts
1 Crawley Town 0 0 0 0 0 0 0 0
2 Charlton Athletic 0 0 0 0 0 0 0 0
3 Leyton Orient 0 0 0 0 0 0 0 0
4 Southampton 0 0 0 0 0 0 0 0


31 August 2021
Charlton Athletic 6-1 Crawley Town
The Valley


14 September 2021
Leyton Orient 1-0 Southampton
Papadopoulos '82
Brisbane Road




Group H

Pos Team P W D L F A GD Pts
1 Oxford United 0 0 0 0 0 0 0 0
2 Cambridge United 0 0 0 0 0 0 0 0
3 Stevenage 0 0 0 0 0 0 0 0
4 Tottenham Hotspur 0 0 0 0 0 0 0 0


31 August 2021
Cambridge United 4-1 Oxford United
Abbey Stadium


31 August 2021
Stevenage 3-4 Tottenham Hotspur
Daly '42
Marshall '63
Omole '88 og
White '8, '80
Alonso '24
Lyons-Foster '73
Lamex Stadium




Round Two

The last-32 knockout round remains regionalised and pits group winners against runners-up in a one-off tie, with the group winners afforded home advantage. In the event of a draw after 90 minutes, a penalty shootout determines the winner.

North


South


Round Three

The 16 winners from the previous knockout round advance to the final regionalised round of the competition.

North


South


Quarter-Finals


Semi-Finals


Final


Top Goalscorers

Player Club Goals