2017-18 Checkatrade Trophy

From YouthHawk
Jump to: navigation, search

The 2017-18 English Football League Trophy, sponsored by Checkatrade, is the second season that the competition has invited Category One development teams to participate following a successful trial in 2016-17. Sixteen development teams will join the 48 club sides from League One and League Two, split into sixteen regionalised groups of four. Development teams are required to field a minimum of six Under-21 players in their starting eleven, while Football League clubs must field a certain number of first team players.

In the event of a group game ending in a draw, there will be a penalty shootout whereby the victors can earn an additional point. Each team will face each other once, either at home or away. Development teams will play all group games away from home. The top two from each group then progress to Round 2, a last-32 knockout round, which remains regionalised with group winners and runners-up meeting. Round 3 is also regionalised before the quarter-final becomes a 'free draw'. The final is due to take place at Wembley Stadium on 8 April 2018.

Contents

Teams

There is a minimum of one development team, one club side from League One and one club side from League Two in each group.

Development teams

There are sixteen Category One development teams participating in this season's competition: Brighton & Hove Albion, Chelsea, Everton, Fulham, Leicester City, Manchester City, Middlesbrough, Newcastle United, Reading, Southampton, Stoke City, Sunderland, Swansea City, Tottenham, West Brom, West Ham.

League One teams

AFC Wimbledon, Blackburn Rovers, Blackpool, Bradford City, Bristol Rovers, Bury, Charlton Athletic, Doncaster Rovers, Fleetwood Town, Gillingham, MK Dons, Northampton Town, Oldham Athletic, Oxford United, Peterborough United, Plymouth Argyle, Portsmouth, Rochdale, Rotherham United, Scunthorpe United, Shrewsbury Town, Southend United, Walsall, Wigan Athletic

League Two teams

Accrington Stanley, Barnet, Cambridge United, Carlisle United, Cheltenham Town, Chesterfield, Colchester United, Coventry City, Crawley Town, Crewe Alexandra, Exeter City, Forest Green Rovers, Grimsby Town, Lincoln City, Luton Town, Mansfield Town, Morecambe, Newport County, Notts County, Port Vale, Stevenage, Swindon Town, Wycombe Wanderers, Yeovil Town.

Group Stage

North

Group A

Pos Team P W D L F A GD Pts
1 Carlisle United 0 0 0 0 0 0 0 0
2 Fleetwood Town 0 0 0 0 0 0 0 0
3 Leicester City Under-23s 0 0 0 0 0 0 0 0
4 Morecambe 0 0 0 0 0 0 0 0


Tuesday 29 August
7.45pm
Fleetwood Town v Leicester City Under-23s
Highbury Stadium


Tuesday 29 August
7.45pm
Morecambe v Carlisle United
Globe Arena


Tuesday 3 October
7.45pm
Carlisle United v Leicester City Under-23s
Brunton Park


Tuesday 3 October
7.45pm
Fleetwood Town v Morecambe
Highbury Stadium


Tuesday 7 November
7.45pm
Morecambe v Leicester City Under-23s
Globe Arena


Tuesday 7 November
7.45pm
Carlisle United v Fleetwood Town
Brunton Park


Group B

Pos Team P W D L F A GD Pts
1 Accrington Stanley 0 0 0 0 0 0 0 0
2 Blackpool 0 0 0 0 0 0 0 0
3 Middlesbrough Under-23s 0 0 0 0 0 0 0 0
4 Wigan Athletic 0 0 0 0 0 0 0 0


Tuesday 29 August
7.00pm
Blackpool v Wigan Athletic
Bloomfield Road


Tuesday 19 September
7.00pm
Accrington Stanley v Middlesbrough Under-23s
Crown Ground


Tuesday 3 October
7.30pm
Accrington Stanley v Blackpool
Crown Ground


Tuesday 24 October
7.45pm
Wigan Athletic v Middlesbrough Under-23s
DW Stadium


Wednesday 1 November
7.00pm
Blackpool v Middlesbrough Under-23s
Bloomfield Road


Tuesday 7 November
7.45pm
Wigan Athletic v Accrington Stanley
DW Stadium


Group C

Pos Team P W D L F A GD Pts
1 Blackburn Rovers 0 0 0 0 0 0 0 0
2 Bury 0 0 0 0 0 0 0 0
3 Rochdale 0 0 0 0 0 0 0 0
4 Stoke City Under-23s 0 0 0 0 0 0 0 0


Tuesday 29 August
7.45pm
Blackburn Rovers v Stoke City Under-23s
Ewood Park


Tuesday 19 September
7.45pm
Bury v Rochdale
Gigg Lane


Tuesday 3 October
7.45pm
Blackburn Rovers v Bury
Ewood Park


Tuesday 3 October
7.45pm
Rochdale v Stoke City Under-23s
Spotland Stadium


Tuesday 7 November
7.45pm
Bury v Stoke City Under-23s
Gigg Lane


Tuesday 7 November
7.45pm
Rochdale v Blackburn Rovers
Spotland Stadium


Group D

Pos Team P W D L F A GD Pts
1 Crewe Alexandra 0 0 0 0 0 0 0 0
2 Newcastle United Under-23s 0 0 0 0 0 0 0 0
3 Oldham Athletic 0 0 0 0 0 0 0 0
4 Port Vale 0 0 0 0 0 0 0 0


Tuesday 29 August
7.30pm
Crewe Alexandra v Newcastle United Under-23s
Gretsy Road


Tuesday 29 August
7.30pm
Oldham Athletic v Port Vale
Boundary Park


Tuesday 3 October
7.30pm
Crewe Alexandra v Oldham Athletic
Gretsy Road


Tuesday 3 October
7.45pm
Port Vale v Newcastle United Under-23s
Vale Park


Tuesday 7 November
7.30pm
Oldham Athletic v Newcastle United Under-23s
Boundary Park


Tuesday 7 November
7.45pm
Port Vale v Crewe Alexandra
Vale Park


Group E

Pos Team P W D L F A GD Pts
1 Coventry City 0 0 0 0 0 0 0 0
2 Shrewsbury Town 0 0 0 0 0 0 0 0
3 Walsall 0 0 0 0 0 0 0 0
4 West Brom Under-23s 0 0 0 0 0 0 0 0


Tuesday 29 August
7.45pm
Coventry City v Shrewsbury Town
Ricoh Arena


Tuesday 19 September
7.45pm
Walsall v West Brom Under-23s
Bescot Stadium


Tuesday 3 October
7.45pm
Shrewsbury Town v West Brom Under-23s
New Meadow


Tuesday 3 October
7.45pm
Walsall v Coventry City
Bescot Stadium


Tuesday 7 November
7.45pm
Coventry City v West Brom Under-23s
Ricoh Arena


Tuesday 7 November
7.45pm
Shrewsbury Town v Walsall
New Meadow


Group F

Pos Team P W D L F A GD Pts
1 Manchester City Under-23s 1 0 1 0 1 1 0 2
2 Rotherham United 1 0 1 0 1 1 0 1
3 Bradford City 0 0 0 0 0 0 0 0
4 Chesterfield 0 0 0 0 0 0 0 0


Tuesday 15 August
7.00pm
Rotherham United 1-1 Manchester City Under-23s
Ball '64 Garre '90+4
  Penalties  
Vaulks Missed pen.jpg
Miller Missed pen.jpg
Ford Football.jpg
Clarke-Harris Football.jpg
2-4 Football.jpg Nmecha
Football.jpg Smith
Football.jpg Richards
Missed pen.jpg Davenport
Football.jpg Oliver
New York Stadium
Attendance: 2,562


Tuesday 29 August
7.00pm
Chesterfield v Bradford City
Proact Stadium


Tuesday 3 October
7.00pm
Rotherham United v Chesterfield
New York Stadium


Tuesday 24 October
7.30pm
Bradford City v Manchester City Under-23s
Valley Parade


Tuesday 7 November
7.30pm
Bradford City v Rotherham United
Valley Parade


Wednesday 29 November
7.00pm
Chesterfield v Manchester City Under-23s
Proact Stadium


Group G

Pos Team P W D L F A GD Pts
1 Notts County 1 1 0 0 2 1 +1 3
2 Lincoln City 0 0 0 0 0 0 0 0
3 Mansfield Town 0 0 0 0 0 0 0 0
4 Everton Under-23s 1 0 0 1 1 2 -1 0


Tuesday 15 August
7.45pm
Notts County 2-1 Everton Under-23s
Forte '30
Hollis '36
Donkor '55
Meadow Lane
Attendance: 1,409


Tuesday 29 August
7.45pm
Mansfield Town v Lincoln City
Field Mill


Tuesday 24 October
7.45pm
Lincoln City v Everton Under-23s
Sincil Bank


Tuesday 24 October
7.45pm
Notts County v Mansfield Town
Meadow Lane


Tuesday 31 October
7.45pm
Mansfield Town v Everton Under-23s
Field Mill


Tuesday 7 November
7.45pm
Lincoln City v Notts County
Sincil Bank


Group H

Pos Team P W D L F A GD Pts
1 Doncaster Rovers 0 0 0 0 0 0 0 0
2 Grimsby Town 0 0 0 0 0 0 0 0
3 Scunthorpe United 0 0 0 0 0 0 0 0
4 Sunderland Under-23s 0 0 0 0 0 0 0 0


Tuesday 29 August
7.45pm
Grimsby Town v Doncaster Rovers
Blundell Park


Tuesday 29 August
7.45pm
Scunthorpe United v Sunderland Under-23s
Glanford Park


Tuesday 3 October
7.30pm
Doncaster Rovers v Sunderland Under-23s
Keepmoat Stadium


Tuesday 3 October
7.45pm
Scunthorpe United v Grimsby Town
Glanford Park


Tuesday 31 October
7.30pm
Doncaster Rovers v Scunthorpe United
Keepmoat Stadium


Wednesday 8 November
7.45pm
Grimsby Town v Sunderland Under-23s
Blundell Park


South

Group A

Pos Team P W D L F A GD Pts
1 Fulham Under-23s 1 0 1 0 3 3 0 2
2 Portsmouth 1 0 1 0 3 3 0 1
3 Charlton Athletic 0 0 0 0 0 0 0 0
4 Crawley Town 0 0 0 0 0 0 0 0


Wednesday 16 August
7.45pm
Portsmouth 3-3 Fulham Under-23s
Lowe '54, '66
Naismith '57
Humphrys '21
Williams (pen) '62
Adebayo '82
  Penalties  
Chaplin Football.jpg
Naismith Missed pen.jpg
Bennett Football.jpg
Evans Missed pen.jpg
2-4 Football.jpg Williams
Football.jpg Humphrys
Football.jpg Thorsteinsson
Football.jpg Kavanagh
Fratton Park
Attendance: 1,520


Tuesday 29 August
7.45pm
Crawley Town v Charlton Athletic
Broadfield Stadium


Tuesday 3 October
7.45pm
Portsmouth v Crawley Town
Fratton Park


Wednesday 1 November
7.45pm
Charlton Athletic v Fulham Under-23s
The Valley


Tuesday 7 November
7.45pm
Charlton Athletic v Portsmouth
The Valley


Tuesday 28 November
7.45pm
Crawley Town v Fulham Under-23s
Broadfield Stadium


Group B

Pos Team P W D L F A GD Pts
1 Colchester United 0 0 0 0 0 0 0 0
2 Gillingham 0 0 0 0 0 0 0 0
3 Reading Under-23s 0 0 0 0 0 0 0 0
4 Southend United 0 0 0 0 0 0 0 0


Tuesday 29 August
7.30pm
Colchester United v Reading Under-23s
Colchester Community Stadium


Tuesday 29 August
7.45pm
Gillingham v Southend United
Priestfield Stadium


Tuesday 3 October
7.45pm
Colchester United v Gillingham
Colchester Community Stadium


Tuesday 3 October
7.45pm
Southend United v Reading Under-23s
Roots Hall


Tuesday 7 November
7.45pm
Gillingham v Reading Under-23s
Priestfield Stadium


Tuesday 7 November
7.45pm
Southend United v Colchester United
Roots Hall


Group C

Pos Team P W D L F A GD Pts
1 West Ham Under-23s 1 1 0 0 3 2 +1 3
2 Bristol Rovers 0 0 0 0 0 0 0 0
3 Wycombe Wanderers 0 0 0 0 0 0 0 0
4 Swindon Town 1 0 0 1 2 3 -1 0


Tuesday 15 August
7.45pm
Swindon Town 2-3 West Ham Under-23s
Norris '47
Mullin '74
Samuelsen '6
Makasi '68
Kemp '86
County Ground


Tuesday 29 August
7.45pm
Wycombe Wanderers v Bristol Rovers
Adams Park


Tuesday 24 October
7.45pm
Bristol Rovers v West Ham Under-23s
Memorial Stadium


Tuesday 31 October
7.45pm
Swindon Town v Wycombe Wanderers
County Ground


Tuesday 7 November
7.45pm
Bristol Rovers v Swindon Town
Memorial Stadium


Tuesday 28 November
7.45pm
Wycombe Wanderers v West Ham Under-23s
Adams Park


Group D

Pos Team P W D L F A GD Pts
1 Plymouth Argyle 1 0 1 0 2 2 0 2
2 Chelsea Under-23s 1 0 1 0 2 2 0 1
3 Exeter City 0 0 0 0 0 0 0 0
4 Yeovil Town 0 0 0 0 0 0 0 0


Tuesday 15 August
7.00pm
Plymouth Argyle 2-2 Chelsea Under-23s
Fletcher '88, '90+1 Hudson-Odoi '62, '74
  Penalties  
Carey Football.jpg
Fletcher Football.jpg
Ainsworth Football.jpg
Fox Football.jpg
Wylde Football.jpg
5-4 Football.jpg McCormick
Football.jpg Muheim
Football.jpg Christie-Davies
Missed pen.jpg Maddox
Football.jpg Colley
Home Park
Attendance: 3,962
Referee: Mr B.Huxtable


Tuesday 29 August
7.45pm
Exeter City v Yeovil Town
St James's Park


Tuesday 3 October
7.45pm
Plymouth Argyle v Exeter City
Home Park


Wednesday 25 October
7.45pm
Yeovil Town v Chelsea Under-23s
Huish Park


Tuesday 28 November
7.45pm
Exeter City v Chelsea Under-23s
St James's Park


Tuesday 28 November
7.45pm
Yeovil Town v Plymouth Argyle
Huish Park


Group E

Pos Team P W D L F A GD Pts
1 Swansea City Under-23s 1 1 0 0 2 1 +1 3
2 Forest Green Rovers 0 0 0 0 0 0 0 0
3 Newport County 0 0 0 0 0 0 0 0
4 Cheltenham Town 1 0 0 1 1 2 -1 0


Tuesday 15 August
7.45pm
Cheltenham Town 1-2 Swansea City Under-23s
Storer '48 Gorre '73
Lewis '83
Whaddon Road
Attendance: 801


Tuesday 29 August
7.30pm
Forest Green Rovers v Newport County
The New Lawn


Tuesday 3 October
7.45pm
Cheltenham Town v Forest Green Rovers
Whaddon Road


Tuesday 10 October
7.30pm
Newport County v Swansea City Under-23s
Rodney Parade


Tuesday 31 October
7.45pm
Forest Green Rovers v Swansea City Under-23s
The New Lawn


Tuesday 7 November
7.30pm
Newport County v Cheltenham Town
Rodney Parade


Group F

Pos Team P W D L F A GD Pts
1 Luton Town 1 0 1 0 2 2 0 2
2 Tottenham Under-23s 1 0 1 0 2 2 0 1
3 AFC Wimbledon 0 0 0 0 0 0 0 0
4 Barnet 0 0 0 0 0 0 0 0


Tuesday 15 August
7.45pm
Luton Town 2-2 Tottenham Under-23s
Gambin '19
McQuoid '51
Shea '21 og
Loft '47
  Penalties  
E.Lee Football.jpg
Cook Football.jpg
McQuoid Football.jpg
Gambin Football.jpg
4-2 Missed pen.jpg Shashoua
Football.jpg Maghoma
Football.jpg Sterling
Missed pen.jpg Bennetts
Kenilworth Road


Tuesday 29 August
8.00pm
Barnet v AFC Wimbledon
The Hive Stadium


Tuesday 3 October
7.45pm
AFC Wimbledon v Tottenham Under-23s
Kingsmeadow


Tuesday 3 October
7.45pm
Luton Town v Barnet
Kenilworth Road


Tuesday 31 October
7.45pm
AFC Wimbledon v Luton Town
Kingsmeadow


Tuesday 28 November
8.00pm
Barnet v Tottenham Under-23s
The Hive Stadium


Group G

Pos Team P W D L F A GD Pts
1 Brighton & Hove Albion Under-23s 0 0 0 0 0 0 0 0
2 MK Dons 0 0 0 0 0 0 0 0
3 Oxford United 0 0 0 0 0 0 0 0
4 Stevenage 0 0 0 0 0 0 0 0


Tuesday 29 August
7.45pm
MK Dons v Brighton & Hove Albion Under-23s
Stadium MK


Tuesday 29 August
7.45pm
Stevenage v Oxford United
Broadhall Way


Tuesday 3 October
7.45pm
MK Dons v Stevenage
Stadium MK


Tuesday 3 October
7.45pm
Oxford United v Brighton & Hove Albion Under-23s
Kassam Stadium


Tuesday 7 November
7.45pm
Oxford United v MK Dons
Kassam Stadium


Tuesday 7 November
7.45pm
Stevenage v Brighton & Hove Albion Under-23s
Broadhall Way


Group H

Pos Team P W D L F A GD Pts
1 Cambridge United 0 0 0 0 0 0 0 0
2 Northampton Town 0 0 0 0 0 0 0 0
3 Peterborough United 0 0 0 0 0 0 0 0
4 Southampton Under-23s 0 0 0 0 0 0 0 0


Tuesday 29 August
7.45pm
Northampton Town v Cambridge United
Sixfields


Tuesday 29 August
7.45pm
Peterborough United v Southampton Under-23s
London Road


Tuesday 3 October
7.00pm
Cambridge United v Southampton Under-23s
Abbey Stadium


Tuesday 3 October
7.45pm
Peterborough United v Northampton Town
London Road


Tuesday 7 November
7.45pm
Cambridge United v Peterborough United
Abbey Stadium


Tuesday 7 November
7.45pm
Northampton Town v Southampton Under-23s
Sixfields


Top Goalscorers

Player Club Goals