2020-21 EFL Trophy

From YouthHawk
Jump to: navigation, search

The 2020-21 English Football League Trophy, currently without a sponsor, is the fifth season that the competition has invited Category One development teams to participate following a successful trial period. Sixteen development teams will join the 48 club sides from League One and League Two, split into sixteen regionalised groups of four. Development teams are required to field a minimum of six Under-21 players in their starting eleven, while Football League clubs must field a certain number of first team players.

In the event of a group game ending in a draw, there will be a penalty shootout whereby the victors can earn an additional point. Each team will face each other once, either at home or away. Development teams will play all group games away from home. The top two from each group then progress to Round 2, a last-32 knockout round, which remains regionalised with group winners and runners-up meeting. Round 3 is also regionalised before the quarter-final becomes a 'free draw'. The final is due to take place at Wembley Stadium in April 202`.

Contents

Teams

There is a minimum of one development team, one club side from League One and one club side from League Two in each group.

Development teams

There are sixteen Category One development teams participating in this season's competition: Arsenal, Aston Villa, Brighton & Hove Albion, Chelsea, Fulham, Leeds United, Leicester City, Liverpool, Manchester City, Manchester United, Newcastle United, Norwich City, Southampton, West Brom, West Ham, Wolves

League One teams

Accrington Stanley, Blackpool, Bristol Rovers, Burton Albion, Charlton Athletic, Crewe Alexandra, Doncaster Rovers, Fleetwood Town, Gillingham, Hull City, Ipswich Town, Lincoln City, Milton Keynes, Northampton Town, Oxford United, Peterborough United, Plymouth Argyle, Portsmouth, Rochdale, Shrewsbury Town, Sunderland, Swindon Town, Wigan Athletic, Wimbledon

League Two teams

Barrow, Bolton Wanderers, Bradford City, Cambridge United, Carlisle United, Cheltenham Town, Colchester United, Crawley Town, Exeter City, Forest Green Rovers, Grimsby Town, Harrogate Town, Leyton Orient, Mansfield Town, Morecambe, Newport County, Oldham Athletic, Port Vale, Salford City, Scunthorpe United, Southend United, Stevenage, Tranmere Rovers, Walsall

Group Stage

North

Group A

Pos Team P W D L F A GD Pts
1 Carlisle United 0 0 0 0 0 0 0 0
2 Fleetwood Town 0 0 0 0 0 0 0 0
3 Sunderland 0 0 0 0 0 0 0 0
4 Aston Villa 0 0 0 0 0 0 0 0


1 September 2020
Carlisle United 1-3 Fleetwood Town
Brunton Park


8 September 2020
Sunderland 8-1 Aston Villa
Wyke '15, '50
Feeney '21
Scowen '75
Power '77
Graham '82
Dobson '84
O'Brien '90
Vassilev '47 (pen)
Stadium of Light


6 October 2020
Sunderland 5-3 Carlisle United
Stadium of Light


6 October 2020
Fleetwood Town 3-0 Aston Villa
Saunders '3, '4, '15
Highbury Stadium


10 November 2020
Fleetwood Town 2-1 Sunderland
Highbury Stadium


17 November 2020
Carlisle United 3-1 Aston Villa
Obiero '32
Toure '55
Reilly '68
Sohna '82
Brunton Park




Group B

Pos Team P W D L F A GD Pts
1 Morecambe 0 0 0 0 0 0 0 0
2 Rochdale 0 0 0 0 0 0 0 0
3 Salford City 0 0 0 0 0 0 0 0
4 Manchester United 0 0 0 0 0 0 0 0


8 September 2020
Morecambe 1-2 Rochdale
Globe Arena


9 September 2020
Salford City 0-6 Manchester United
Mejbri '8
Puigmal '29
Helm '46, '73
McCann '70
Elanga '74
Peninsula Stadium


29 September 2020
Rochdale 0-0 Manchester United
  Penalties  
4-5


29 September 2020
Salford City 2-0 Morecambe
Peninsula Stadium


10 November 2020
Rochdale 1-2 Salford City
Spotland


18 November 2020
Morecambe 4-0 Manchester United
Cooney '24, '28
Davis '34
Price '62
Globe Arena




Group C

Pos Team P W D L F A GD Pts
1 Bolton Wanderers 0 0 0 0 0 0 0 0
2 Crewe Alexandra 0 0 0 0 0 0 0 0
3 Shrewsbury Town 0 0 0 0 0 0 0 0
4 Newcastle United 0 0 0 0 0 0 0 0


8 September 2020
Bolton Wanderers 2-3 Crewe Alexandra
University of Bolton Stadium


22 September 2020
Shrewsbury Town 3-0 Newcastle United
High '11
Barnett '18
Cummings '55
Montgomery Waters Stadium


29 September 2020
Crewe Alexandra 1-0 Newcastle United
Pickering '66
Gresty Road


6 October 2020
Shrewsbury Town 2-1 Bolton Wanderers
Montgomery Waters Stadium


10 November 2020
Crewe Alexandra 3-4 Shrewsbury Town
Gresty Road


17 November 2020
Bolton Wanderers 3-2 Newcastle United
Hickman '44
Gnahoua '69
Mascoll '85
Anderson '11, '40
University of Bolton Stadium




Group D

Pos Team P W D L F A GD Pts
1 Port Vale 0 0 0 0 0 0 0 0
2 Tranmere Rovers 0 0 0 0 0 0 0 0
3 Wigan Athletic 0 0 0 0 0 0 0 0
4 Liverpool 0 0 0 0 0 0 0 0


8 September 2020
Port Vale 0-0 Tranmere Rovers


22 September 2020
Wigan Athletic 6-1 Liverpool
Naismith '47
Jolley '59, '66
Crankshaw '79, '90+2
Garner '81 (pen)
Clarkson '44
DW Stadium


29 September 2020
Tranmere Rovers 3-2 Liverpool
Vaughan '74, '75, '90 Cain '50
Longstaff '83
Prenton Park


6 October 2020
Wigan Athletic 1-3 Port Vale
DW Stadium


10 November 2020
Port Vale 4-2 Liverpool
Cullen '12
Hurst '19
McKirdy '61
Rodney '64
Millar '11, '34
Vale Park


11 November 2020
Tranmere Rovers 2-2 Wigan Athletic
Prenton Park




Group E

Pos Team P W D L F A GD Pts
1 Mansfield Town 0 0 0 0 0 0 0 0
2 Lincoln City 0 0 0 0 0 0 0 0
3 Scunthorpe United 0 0 0 0 0 0 0 0
4 Manchester City 0 0 0 0 0 0 0 0


8 September 2020
Mansfield Town 0-3 Manchester City
Bernabe '25
Delap '89, '90+1
One Call Stadium


8 September 2020
Lincoln City 1-1 Scunthorpe United
Sincil Bank


29 September 2020
Scunthorpe United 0-4 Manchester City
Knight '17, '63
Edozie '58, '66
Glanford Park


6 October 2020
Mansfield Town 1-3 Lincoln City
One Call Stadium


10 November 2020
Scunthorpe United 1-2 Mansfield Town
Glanford Park


17 November 2020
Lincoln City 1-1 Manchester City
Anderson '76 Simmonds '89
  Penalties  
4-3




Group F

Pos Team P W D L F A GD Pts
1 Bradford City 0 0 0 0 0 0 0 0
2 Doncaster Rovers 0 0 0 0 0 0 0 0
3 Oldham Athletic 0 0 0 0 0 0 0 0
4 Wolves 0 0 0 0 0 0 0 0


8 September 2020
Doncaster Rovers 0-0 Bradford City
  Penalties  
4-1


22 September 2020
Oldham Athletic 4-0 Wolverhampton Wanderers
Rowe '42
Grant '85
McAleny '88, '90+1
Boundary Park


6 October 2020
Bradford City 1-1 Wolverhampton Wanderers
Donaldson '83 Samuels '61
  Penalties  
3-5
Valley Parade


6 October 2020
Oldham Athletic 2-0 Doncaster Rovers
Boundary Park


10 November 2020
Doncaster Rovers 1-2 Wolverhampton Wanderers
Okenabirhie '23 (pen) Fabio Silva '15, '88
Keepmoat Stadium


10 November 2020
Bradford City 1-3 Oldham Athletic
Valley Parade




Group G

Pos Team P W D L F A GD Pts
1 Accrington Stanley 0 0 0 0 0 0 0 0
2 Barrow 0 0 0 0 0 0 0 0
3 Blackpool 0 0 0 0 0 0 0 0
4 Leeds United 0 0 0 0 0 0 0 0


8 September 2020
Blackpool 0-0 Barrow
  Penalties  
5-3
Bloomfield Road


8 September 2020
Accrington Stanley 7-0 Leeds United
Uwakwe '5, '22, '72
Burgess '14
Charles '30
Cassidy '38, '55
Wham Stadium


5 October 2020
Barrow 2-2 Leeds United
Angus '62
Taylor '82
Dean '11, '38
  Penalties  
4-3
Progression Solicitors Stadium


6 October
Accrington Stanley 1-1 Blackpool
  Penalties  
4-3
Wham Stadium


10 November 2020
Barrow 0-1 Accrington Stanley
Progression Solicitors Stadium


11 November 2020
Blackpool 3-0 Leeds United
Kemp '9
Drameh '20 og
Robson '82
Bloomfield Road




Group H

Pos Team P W D L F A GD Pts
1 Grimsby Town 0 0 0 0 0 0 0 0
2 Harrogate Town 0 0 0 0 0 0 0 0
3 Hull City 0 0 0 0 0 0 0 0
4 Leicester City 0 0 0 0 0 0 0 0


8 September 2020
Grimsby Town 2-2 Harrogate Town
  Penalties  
5-4
Blundell Park


8 September 2020
Hull City 1-2 Leicester City
Lewis-Potter '66 Wright '50
Hirst '90+5 (pen)
KCOM Stadium


6 October 2020
Harrogate Town 3-1 Leicester City
Stead '16
Jones '20
Kiernan '58
Suengchitthawon
Keepmoat Stadium


11 November 2020
Harrogate Town 0-2 Hull City
CNG Stadium


11 November 2020
Grimsby Town 1-3 Leicester City
Pollock '21 Wright '58
Tavares '60
Muskwe '74
Blundell Park


17 November 2020
Hull City 3-0 Grimsby Town
KCOM Stadium




South

Group A

Pos Team P W D L F A GD Pts
1 Colchester United 0 0 0 0 0 0 0 0
2 Portsmouth 0 0 0 0 0 0 0 0
3 Southend United 0 0 0 0 0 0 0 0
4 West Ham United 0 0 0 0 0 0 0 0


8 September 2020
Portsmouth 2-0 Colchester United
Fratton Park


8 September 2020
Southend United 1-3 West Ham United
Humphrys '13 Odubeko '2, '84
Coventry '90
Roots Hall


29 September 2020
Colchester United 0-1 West Ham United
Coventry '61
Jobserve Community Stadium


6 October 2020
Southend United 0-3 Portsmouth
Roots Hall


10 November 2020
Colchester United 6-1 Southend United
Jobserve Community Stadium


10 November 2020
Portsmouth 0-1 West Ham United
Corbett
Fratton Park




Group B

Pos Team P W D L F A GD Pts
1 Crawley Town 0 0 0 0 0 0 0 0
2 Gillingham 0 0 0 0 0 0 0 0
3 Ipswich Town 0 0 0 0 0 0 0 0
4 Arsenal 0 0 0 0 0 0 0 0


8 September 2020
Gillingham 2-1 Crawley Town
Priestfield Stadium


8 September 2020
Ipswich Town 1-2 Arsenal
Nolan '26 Lewis '45
Balogun '54
Portman Road


6 October 2020
Ipswich Town 2-0 Gillingham
Portman Road


13 October 2020
Crawley Town 1-2 Arsenal
Watters '37 McEneff '15
Azeez '55
People's Pension Stadium


10 November 2020
Gillingham 1-1 Arsenal
Coyle '56 Cirjan '6
  Penalties  
2-4
Priestfield Stadium


10 November 2020
Crawley Town 2-0 Ipswich Town
People's Pension Stadium




Group C

Pos Team P W D L F A GD Pts
1 Milton Keynes 0 0 0 0 0 0 0 0
2 Northampton Town 0 0 0 0 0 0 0 0
3 Stevenage 0 0 0 0 0 0 0 0
4 Southampton 0 0 0 0 0 0 0 0


8 September 2020
Milton Keynes 3-1 Northampton Town


22 September 2020
Stevenage 2-1 Southampton
Dinanga '45+3
Marsh '90+2
Slattery '37
Lamex Stadium


6 October 2020
Stevenage 2-3 Milton Keynes
Lamex Stadium


6 October 2020
Northampton Town 5-0 Southampton
Mills '7
Marshall '40
Ashley-Seal '46, '58
Chukwuemeka '50
PTS Academy Stadium


11 November 2020
Milton Keynes 1-2 Southampton
Sorinola '46 Bellis '22
Olaigbe '90+3
stadiumMK


17 November 2020
Northampton Town 0-0 Stevenage
PTS Academy Stadium




Group D

Pos Team P W D L F A GD Pts
1 Bristol Rovers 0 0 0 0 0 0 0 0
2 Oxford United 0 0 0 0 0 0 0 0
3 Walsall 0 0 0 0 0 0 0 0
4 Chelsea 0 0 0 0 0 0 0 0


8 September 2020
Bristol Rovers 2-2 Walsall
  Penalties  
2-4


8 September 2020
Oxford United 2-1 Chelsea
Agyei '17
Osei Yaw '45+2
Russell '53
Kassam Stadium


29 September 2020
Walsall 1-1 Chelsea
McDonald '53 Simeu '69
  Penalties  
3-5


6 October 2020
Oxford United 1-1 Bristol Rovers
  Penalties  
4-3
Kassam Stadium


10 November 2020
Walsall 0-1 Oxford United
Banks's Stadium


18 November 2020
Bristol Rovers 4-3 Chelsea
Hanlan '10
Nicholson '15
Westbrooke '57
Hare '90
Anjorin '11, '68
Lewis '63
Memorial Stadium




Group E

Pos Team P W D L F A GD Pts
1 Exeter City 0 0 0 0 0 0 0 0
2 Forest Green Rovers 0 0 0 0 0 0 0 0
3 Swindon Town 0 0 0 0 0 0 0 0
4 West Bromwich Albion 0 0 0 0 0 0 0 0


8 September 2020
Exeter City 3-2 Forest Green Rovers
St James Park


8 September 2020
Swindon Town 2-3 West Bromwich Albion
Smith '72
Caddis '75
Dyce '27
Windsor '47
Gardner-Hickman '74
County Ground


6 October 2020
Swindon Town 3-4 Exeter City
County Ground


6 October 2020
Forest Green Rovers 3-0 West Bromwich Albion
Stokes '17
Stevens '19
Young '29
The New Lawn


10 November 2020
Forest Green Rovers 0-1 Swindon Town
The New Lawn


17 November 2020
Exeter City 4-0 West Bromwich Albion
Kite '27
Seymour '48
Sparkes '60
Law '84
St James Park




Group F

Pos Team P W D L F A GD Pts
1 Cheltenham Town 0 0 0 0 0 0 0 0
2 Newport County 0 0 0 0 0 0 0 0
3 Plymouth Argyle 0 0 0 0 0 0 0 0
4 Norwich City 0 0 0 0 0 0 0 0


8 September 2020
Newport County 0-1 Cheltenham Town
Rodney Parade


8 September 2020
Plymouth Argyle 2-3 Norwich City
Lolos '39 (pen)
Telford '63
Hondermarck '26
Omotoye '54
Dennis '67
Home Park


6 October 2020
Newport County 0-5 Norwich City
Omotoye '2, '49, '75
Dennis '77
Martin '83 (pen)
Rodney Parade


6 October 2020
Cheltenham Town 2-0 Plymouth Argyle
Jonny-Rocks Stadium


10 November 2020
Cheltenham Town 1-0 Norwich City
Lloyd '67
Johnny-rocks Stadium


10 November 2020
Plymouth Argyle 3-1 Newport County
Home Park




Group G

Pos Team P W D L F A GD Pts
1 Wimbledon 0 0 0 0 0 0 0 0
2 Charlton Athletic 0 0 0 0 0 0 0 0
3 Leyton Orient 0 0 0 0 0 0 0 0
4 Brighton & Hove Albion 0 0 0 0 0 0 0 0


1 September 2020
Wimbledon 2-1 Charlton Athletic
Loftus Road


8 September 2020
Leyton Orient 3-2 Brighton & Hove Albion
Ling '36
Johnson '55
Wilkinson '90
Wilson '84, '88


22 September 2020
Wimbledon 2-0 Brighton & Hove Albion
Robinson '20
Roscrow '87 (pen)
Loftus Road


30 September 2020
Charlton Athletic 1-1 Brighton & Hove Albion
Morgan '48 Lapslie '30 og
The Valley


6 October 2020
Leyton Orient 2-0 Wimbledon
Matchroom Stadium


10 November 2020
Charlton Athletic 3-1 Leyton Orient
The Valley




Group H

Pos Team P W D L F A GD Pts
1 Burton Albion 0 0 0 0 0 0 0 0
2 Cambridge United 0 0 0 0 0 0 0 0
3 Peterborough United 0 0 0 0 0 0 0 0
4 Fulham 0 0 0 0 0 0 0 0


8 September 2020
Peterborough United 3-3 Burton Albion
  Penalties  
5-4


8 September 2020
Cambridge United 2-0 Fulham
Knowles '24
Mullin '84
Abbey Stadium


6 October 2020
Burton Albion 2-4 Cambridge United
Pirelli Stadium


6 October 2020
Peterborough United 4-2 Fulham
Eisa '24
Szmodics '49
Clarke '59
Boyd '76
Harris '52
Tiehi '72
Weston Homes Stadium


10 November 2020
Burton Albion 1-1 Fulham
Edwards '34 Hemmings '10 og
  Penalties  
4-1
Pirelli Stadium


10 November 2020
Cambridge United 1-1 Peterborough United
  Penalties  
3-1
Abbey Stadium




Round Two

The last-32 knockout round remains regionalised and pits group winners against runners-up in a one-off tie, with the group winners afforded home advantage. In the event of a draw after 90 minutes, a penalty shootout determines the winner.

North


South


Round Three

The 16 winners from the previous knockout round advance to the final regionalised round of the competition.

North


South


Quarter-Finals

The eight winners from Round 3 advance to this stage of the competition, where the draw is non-regionalised for the first time.

Semi-Finals


Final


Top Goalscorers

Player Club Goals