2021-22 EFL Trophy

From YouthHawk
Jump to: navigation, search

The 2021-22 English Football League Trophy, known for sponsorship reasons as the Papa John's Trophy, is the sixth season that the competition has invited Category One development teams to participate following a successful trial period. Sixteen development teams will join the 48 club sides from League One and League Two, split into sixteen regionalised groups of four. Development teams are required to field a minimum of six Under-21 players in their starting eleven, while Football League clubs must field a certain number of first team players.

In the event of a group game ending in a draw, there will be a penalty shootout whereby the victors can earn an additional point. Each team will face each other once, either at home or away. Development teams will play all group games away from home. The top two from each group then progress to Round 2, a last-32 knockout round, which remains regionalised with group winners and runners-up meeting. Round 3 is also regionalised before the quarter-final becomes a 'free draw'. The final is due to take place at Wembley Stadium in April 2022.

Contents

Teams

There is a minimum of one development team, one club side from League One and one club side from League Two in each group.

Development teams

There are sixteen Category One development teams participating in this season's competition: Arsenal, Aston Villa, Brighton & Hove Albion, Chelsea, Crystal Palace, Everton, Leeds United, Leicester City, Liverpool, Manchester City, Manchester United, Newcastle United, Southampton, Tottenham Hotspur, West Ham, Wolves

League One teams

Accrington Stanley, Bolton Wanderers, Burton Albion, Cambridge United, Charlton Athletic, Cheltenham Town, Crewe Alexandra, Doncaster Rovers, Fleetwood Town, Gillingham, Ipswich Town, Lincoln City, Milton Keynes, Morecambe, Northampton Town, Oxford United, Plymouth Argyle, Portsmouth, Rochdale, Rotherham United, Sheffield Wednesday Shrewsbury Town, Sunderland, Wigan Athletic, Wycombe Wanderers, Wimbledon

League Two teams

Barrow, Bradford City, Bristol Rovers, Carlisle United, Colchester United, Crawley Town, Exeter City, Forest Green Rovers, Harrogate Town, Hartlepool United, Leyton Orient, Mansfield Town, Newport County, Northampton Town, Oldham Athletic, Port Vale, Rochdale, Salford City, Scunthorpe United, Sutton United, Stevenage, Swindon Town, Tranmere Rovers, Walsall

Group Stage

North

Group A

Pos Team P W D L F A GD Pts
1 Carlisle United 0 0 0 0 0 0 0 0
2 Hartlepool United 0 0 0 0 0 0 0 0
3 Morecambe 0 0 0 0 0 0 0 0
4 Everton 0 0 0 0 0 0 0 0


31 August 2021
Carlisle United 3-3 Hartlepool United
  Penalties  
4-3
Brunton Park


14 September 2021
Morecambe 0-1 Everton
McAllister '64
Mazuma Stadium


28 September 2021
Carlisle United 2-0 Everton
Young 44', 67'
Brunton Park


5 October 2021
Hartlepool United 2-2 Morecambe
  Penalties  
4-2
Victoria Park


2 November 2021
Hartlepool United 1-0 Everton
Daly '71
Victoria Park


9 November 2021
Morecambe 0-2 Carlisle United
Mazuma Stadium




Group B

Pos Team P W D L F A GD Pts
1 Oldham Athletic 0 0 0 0 0 0 0 0
2 Tranmere Rovers 0 0 0 0 0 0 0 0
3 Salford City 0 0 0 0 0 0 0 0
4 Leeds United 0 0 0 0 0 0 0 0


31 August 2021
Oldham Athletic 1-0 Salford City
Boundary Park


14 September 2021
Tranmere Rovers 4-1 Leeds United
Maynard '7, '41
Foley '34, '87
Miller '63
Prenton Park


28 September 2021
Oldham Athletic 2-3 Leeds United
Dearnley 78'
Keillor-Dunn 90 +3'
Summerville 42' (pen)
McGahey 58' (og)
Jameson 80' (og)
Boundary Park


5 October 2021
Salford City 0-2 Tranmere Rovers
Peninsula Stadium


2 November 2021
Salford City 5-3 Leeds United
Thomas-Asante 26', 59'
Touray 32'
Oteh 39'
Turnbull 70'
Dean 9'
Greenwood 35'
Bate 68'
Peninsula Stadium


9 November 2021
Tranmere Rovers 3-2 Salford City
Prenton Park




Group C

Pos Team P W D L F A GD Pts
1 Crewe Alexandra 0 0 0 0 0 0 0 0
2 Shrewsbury Town 0 0 0 0 0 0 0 0
3 Wigan Athletic 0 0 0 0 0 0 0 0
4 Wolves 0 0 0 0 0 0 0 0


31 August 2021
Shrewsbury Town 0-1 Crewe Alexandra
New Meadow


31 August 2021
Wigan Athletic 0-0 Wolverhampton Wanderers
  Penalties  
2-4
DW Stadium


5 October 2021
Shrewsbury Town 3-1 Wolverhampton Wanderers
Bloxham 72'
Lloyd 78'
Pyke 90 +2'
Hesketh 31'
Montgomery Waters Meadow


5 October 2021
Crewe Alexandra 2-0 Wigan Athletic
Gresty Road


9 November 2021
Crewe Alexandra 3-0 Wolverhampton Wanderers
Mandron 12', 36'
Robbins 79'
Gresty Road




Group D

Pos Team P W D L F A GD Pts
1 Bolton Wanderers 0 0 0 0 0 0 0 0
2 Port Vale 0 0 0 0 0 0 0 0
3 Rochdale 0 0 0 0 0 0 0 0
4 Liverpool 0 0 0 0 0 0 0 0


31 August 2021
Bolton Wanderers 3-2 Port Vale
University of Bolton Stadium


31 August 2021
Rochdale 4-0 Liverpool
Kelly '33
O'Keeffe '50 (pen), 72
Andrews '78
Spotland


5 October 2021
Bolton Wanderers 4-1 Liverpool
Delfouneso 28'
Bakayoko 58', 81' (pen)
Quansah 66' (og)
Dixon-Bonner 72'
University of Bolton Stadium


5 October 2021
Port Vale 1-0 Rochdale
Vale Park


2 November 2021
Rochdale 0-3 Bolton Wanderers
Spotland


9 November 2021
Port Vale 5-0 Liverpool
Lloyd 15'
Politic 26'
Benning 51'
Martin 63'
Taylor 77'
Vale Park




Group E

Pos Team P W D L F A GD Pts
1 Doncaster Rovers 0 0 0 0 0 0 0 0
2 Rotherham United 0 0 0 0 0 0 0 0
3 Scunthorpe United 0 0 0 0 0 0 0 0
4 Manchester City 0 0 0 0 0 0 0 0


24 August 2021
Scunthorpe United 0-3 Manchester City
Palmer '6
Bolton '24
McAtee '84
Glanford Park


7 September 2021
Doncaster Rovers 0-6 Rotherham United
Keepmoat Stadium


21 September 2021
Doncaster Rovers 2-1 Manchester City
Dodoo '14, '58 Edozie '8
Keepmoat Stadium


5 October 2021
Rotherham United 4-1 Scunthorpe United
New York Stadium


26 October 2021
Rotherham United 5-0 Manchester City
Grigg 51'
Sadlier 63' (pen), 81', 90'
Hull 66'
New York Stadium


9 November 2021
Scunthorpe United 2-3 Doncaster Rovers
Sands Venue Stadium




Group F

Pos Team P W D L F A GD Pts
1 Bradford City 0 0 0 0 0 0 0 0
2 Lincoln City 0 0 0 0 0 0 0 0
3 Sunderland 0 0 0 0 0 0 0 0
4 Man Utd 0 0 0 0 0 0 0 0


24 August 2021
Lincoln City 3-2 Manchester United
Scully '23, '32, '57 McNeill '68
Hardley '89
Sincil Bank


31 August 2021
Bradford City 0-3 Lincoln City
Valley Parade


21 September 2021
Bradford City 0-3 Manchester United
Songo'o '47 og
Hugill '57
Hoogewerf '82
Valley Parade


5 October 2021
Lincoln City 1-3 Sunderland
Sincil Bank


13 October 2021
Sunderland 2-1 Manchester United
Dyce 50'
Wearne 66'
Iqbal 57'
Stadium of Light


9 November 2021
Sunderland 1-1 Bradford City
  Penalties  
2-4
Stadium of Light




Group G

Pos Team P W D L F A GD Pts
1 Accrington Stanley 0 0 0 0 0 0 0 0
2 Barrow 0 0 0 0 0 0 0 0
3 Fleetwood Town 0 0 0 0 0 0 0 0
4 Leicester City 0 0 0 0 0 0 0 0


31 August 2021
Accrington Stanley 2-2 Barrow
  Penalties  
5-4
Wham Stadium


31 August 2021
Fleetwood Town 4-1 Leicester City
Morton '6, '42, '48
Edmondson '60
Wakeling '75
Highbury


5 October 2021
Accrington Stanley 5-0 Leicester City
Leigh 24'
Nottingham 31'
Nolan 51'
O'Sullivan 53'
Malcolm 62'
Wham Stadium


5 October 2021
Barrow 1-3 Fleetwood Town
Dunes Hotel Stadium


9 November 2021
Fleetwood Town 1-4 Accrington Stanley
Highbury


9 November 2021
Barrow 1-0 Leicester City
Stevens 90 +1'
Dunes Hotel Stadium




Group H

Pos Team P W D L F A GD Pts
1 Harrogate Town 0 0 0 0 0 0 0 0
2 Mansfield Town 0 0 0 0 0 0 0 0
3 Sheffield Wednesday 0 0 0 0 0 0 0 0
4 Newcastle United 0 0 0 0 0 0 0 0


31 August 2021
Harrogate Town 3-1 Mansfield Town
EnviroVent Stadium


31 August 2021
Sheffield Wednesday 3-0 Newcastle United
Sow '41
Johnson '52
Palmer '54
Hillsborough


5 October 2021
Harrogate Town 2-0 Newcastle United
Kerry 6'
Orsi 45'
EnviroVent Stadium


5 October 2021
Mansfield Town 1-2 Sheffield Wednesday
One Call Stadium


9 November 2021
Sheffield Wednesday 4-0 Harrogate Town
Hillsborough


9 November 2021
Mansfield Town Town 6-3 Newcastle United
Johnson 16', 53', 70' (pen)
O'Toole 45 +2'
Sinclair 78' (pen)
Caine 90 +2'
Stephenson 5'
White 23'
Ndiweni 90'
One Call Stadium




South

Group A

Pos Team P W D L F A GD Pts
1 Colchester United 0 0 0 0 0 0 0 0
2 Gillingham 0 0 0 0 0 0 0 0
3 Ipswich Town 0 0 0 0 0 0 0 0
4 West Ham United 0 0 0 0 0 0 0 0


7 September 2021
Colchester United 0-1 Gillingham
Jobserve Community Stadium


14 September 2021
Ipswich Town 1-2 West Ham United
Norwood '2 Appiah-Forson '12
Okoflex '89 (pen)
Portman Road


28 September 2021
Colchester United 1-0 West Ham United
Dobra '7
Jobserve Community Stadium


5 October 2021
Gillingham 0-2 Ipswich Town
Priestfield Stadium


26 October 2021
Gillingham 0-2 West Ham United
Ashby 22'
Nevers 33'
Priestfield Stadium


9 November 2021
Ipswich Town 0-0 Colchester United
  Penalties  
4-3
Portman Road




Group B

Pos Team P W D L F A GD Pts
1 Wimbledon 0 0 0 0 0 0 0 0
2 Portsmouth 0 0 0 0 0 0 0 0
3 Sutton United 0 0 0 0 0 0 0 0
4 Crystal Palace 0 0 0 0 0 0 0 0


31 August 2021
Sutton United 3-0 Crystal Palace
Sho-Silva '31
Smith '52
Korboa '81
Gander Green Lane


7 September 2021
Wimbledon 5-3 Portsmouth
Plough Lane


12 October 2021
Portsmouth 0-2 Sutton United
Fratton Park


26 October 2021
Wimbledon 0-2 Crystal Palace
Rak-Sakyi 57'
Street 83'
Plough Lane


9 November 2021
Sutton United 1-0 Wimbledon
Gander Green Lane


9 November 2021
Portsmouth 3-0 Crystal Palace
Azeez 32'
Ahadme 54'
Hirst 90 +3'
Fratton Park




Group C

Pos Team P W D L F A GD Pts
1 Burton Albion 0 0 0 0 0 0 0 0
2 Milton Keynes 0 0 0 0 0 0 0 0
3 Wycombe Wanderers 0 0 0 0 0 0 0 0
4 Aston Villa 0 0 0 0 0 0 0 0


31 August 2021
Burton Albion 1-2 Milton Keynes
Pirelli Stadium


31 August 2021
Wycombe Wanderers 1-3 Aston Villa
Parsons '11 Archer '42
Philogene-Bidace '68, '90
Adams Park


5 October 2021
Burton Albion 2-4 Aston Villa
Jebbison 20'
Hemmings 23'
Archer 35', 61', 71'
Goodridge 51'
Pirelli Stadium


5 October 2021
Milton Keynes 2-1 Wycombe Wanderers
Stadium MK


26 October 2021
Milton Keynes 2-4 Aston Villa
Parrott 16'
Watters 25'
Davis 13'
Archer 45 +1', 90 +1'
Ramsey 58'
Stadium MK


9 November 2021
Wycombe Wanderers 0-5 Burton Albion
Adams Park




Group D

Pos Team P W D L F A GD Pts
1 Forest Green Rovers 0 0 0 0 0 0 0 0
2 Northampton Town 0 0 0 0 0 0 0 0
3 Walsall 0 0 0 0 0 0 0 0
4 Brighton 0 0 0 0 0 0 0 0


31 August 2021
Forest Green Rovers 1-1 Northampton Town
  Penalties  
2-4
New Lawn


14 September 2021
Walsall 1-0 Brighton & Hove Albion
Phillips '44
Bescot Stadium


5 October 2021
Northampton Town 1-1 Walsall
  Penalties  
2-4
PTS Academy Stadium


12 October 2021
Forest Green Rovers 2-2 Brighton & Hove Albion
Stevens 27' (pen), 56' Miller 34'
Tolaj 63'
  Penalties  
5-3
The New Lawn


2 November 2021
Northampton Town 1-2 Brighton & Hove Albion
Kabamba 37' Ferguson 71'
Tolaj 90 +3'
PTS Academy Stadium




Group E

Pos Team P W D L F A GD Pts
1 Bristol Rovers 0 0 0 0 0 0 0 0
2 Cheltenham Town 0 0 0 0 0 0 0 0
3 Exeter City 0 0 0 0 0 0 0 0
4 Chelsea 0 0 0 0 0 0 0 0


24 August 2021
Exeter City 1-1 Chelsea
Jay '90+2 (pen) Fiabema '45
  Penalties  
3-4
St James Park


31 August 2021
Bristol Rovers 2-0 Cheltenham Town
Jonny-Rocks Stadium


5 October 2021
Cheltenham Town 2-2 Exeter City
  Penalties  
2-3
Jonny-Rocks Stadium


13 October 2021
Bristol Rovers 1-2 Chelsea
Thomas 17' Lovelock 39' (og)
Baker 48'
Memorial Stadium


26 October 2021
Cheltenham Town 0-0 Chelsea
  Penalties  
5-4
Jonny-Rocks Stadium




Group F

Pos Team P W D L F A GD Pts
1 Swindon Town 0 0 0 0 0 0 0 0
2 Newport County 0 0 0 0 0 0 0 0
3 Plymouth Argyle 0 0 0 0 0 0 0 0
4 Arsenal 0 0 0 0 0 0 0 0


31 August 2021
Newport County 2-0 Plymouth Argyle
Rodney Parade


7 September 2021
Swindon Town 2-1 Arsenal
Dabre '17
Taylor-Hart '69 og
Ideho '34
County Ground


12 October 2021
Newport County 3-4 Arsenal
Greenidge '19
Abraham '62
Fisher '68
Hutchinson '34
Oulad '53
Olayinka '86
Sagoe '90+4
Rodney Parade


12 October 2021
Plymouth Argyle 1-3 Swindon Town
Home Park


2 November 2021
Plymouth Argyle 1-1 Arsenal
Agard 24' Balogun 56'
  Penalties  
5-4
Home Park


9 November 2021
Swindon Town 1-0 Newport County
County Ground




Group G

Pos Team P W D L F A GD Pts
1 Crawley Town 0 0 0 0 0 0 0 0
2 Charlton Athletic 0 0 0 0 0 0 0 0
3 Leyton Orient 0 0 0 0 0 0 0 0
4 Southampton 0 0 0 0 0 0 0 0


31 August 2021
Charlton Athletic 6-1 Crawley Town
The Valley


14 September 2021
Leyton Orient 1-0 Southampton
Papadopoulos '82
Brisbane Road


5 October 2021
Charlton Athletic 4-1 Southampton
Stockley 28', 34' (pen), 90 +2'
Purrington 45 +2'
Lancashire 75'
The Valley


5 October 2021
Crawley Town 0-4 Leyton Orient
Olaigbe 28', 58'
Mitchell 41'
Small 89'
People's Pension Stadium


9 November 2021
Crawley Town 0-4 Southampton
People's Pension Stadium


9 November 2021
Leyton Orient 1-0 Charlton Athletic
Brisbane Road




Group H

Pos Team P W D L F A GD Pts
1 Oxford United 0 0 0 0 0 0 0 0
2 Cambridge United 0 0 0 0 0 0 0 0
3 Stevenage 0 0 0 0 0 0 0 0
4 Tottenham Hotspur 0 0 0 0 0 0 0 0


31 August 2021
Cambridge United 4-1 Oxford United
Abbey Stadium


31 August 2021
Stevenage 3-4 Tottenham Hotspur
Daly '42
Marshall '63
Omole '88 og
White '8, '80
Alonso '24
Lyons-Foster '73
Lamex Stadium


21 September 2021
Cambridge United 1-0 Tottenham Hotspur
Smith '72
Abbey Stadium


5 October 2021
Oxford United 1-2 Stevenage
Kassam Stadium


26 October 2021
Oxford United 3-2 Tottenham Hotspur
Cooper 2', 28'
Gorrin 65
Scarlett 24' (pen)
Clarke 90'
Kassam Stadium


9 November 2021
Stevenage 1-0 Cambridge United
Lamex Stadium




Round Two

The last-32 knockout round remains regionalised and pits group winners against runners-up in a one-off tie, with the group winners afforded home advantage. In the event of a draw after 90 minutes, a penalty shootout determines the winner.

North

30 November 2021
Bolton Wanderers 1-0 Fleetwood Town
University of Bolton Stadium

30 November 2021
Carlisle United 1-1 Lincoln City
  Penalties  
4-3
Brunton Park

30 November 2021
Rotherham United 1-1 Port Vale
  Penalties  
5-3
New York Stadium

30 November 2021
Accrington Stanley 1-1 Wigan Athletic
  Penalties  
4-5
Wham Stadium

1 December 2021
Sheffield Wednesday 0-3 Hartlepool United
Hillsborough

1 December 2021
Sunderland 0-1 Oldham Athletic

1 December 2021
Crewe Alexandra 2-0 Doncaster Rovers
Gresty Road

21 December 2021
Tranmere Rovers v Harrogate Town



South

30 November 2021
Cambridge United 2-0 Walsall
Abbey Stadium

30 November 2021
Charlton Athletic 2-1 Aston Villa
Burstow 15'
Stockley 43' (pen)
Thorndike 40'
Villa Park

30 November 2021
Forest Green Rovers 1-1 Chelsea
March 64' Uwakwe 65'
  Penalties  
1-4
The New Lawn

30 November 2021
Leyton Orient 0-0 Milton Keynes
  Penalties  
4-5
Brisbane Road

30 November 2021
Sutton United 0-0 Stevenage
  Penalties  
4-3
Gander Green Lane

30 November 2021
Swindon Town 1-2 Colchester United
County Ground

1 December 2021
Ipswich Town 2-2 Arsenal
Jackson 31', 43' Vincent-Young 68' (og)
Balogun 71'
  Penalties  
3-4
Portman Road

21 December 2021
Exeter City v Portsmouth
St James Park



Round Three

The 16 winners from the previous knockout round advance to the final regionalised round of the competition.

North

4 January 2022
Crewe Alexandra 2-4 Rotherham United
Gresty Road


4 January 2022
Harrogate Town 1-0 Carlisle United
Wetherby Road


4 January 2022
Hartlepool Town 1-0 Bolton Wanderers
Victoria Park


4 January 2022
Oldham Athletic 0-6 Wigan Athletic
Boundary Park



South

4 January 2022
Charlton Athletic 1-0 Milton Keynes
The Valley


4 January 2022
Sutton United 2-1 Colchester United
Gander Green Lane


11 January 2022
Cambridge United 2-1 Portsmouth
Abbey Stadium


11 January 2022
Arsenal 4-1 Chelsea
Emirates Stadium



Quarter-Finals


Semi-Finals


Final


Top Goalscorers

Player Club Goals