Difference between revisions of "Manchester United Under-18s"
From YouthHawk
(→2013-14 Squad) |
(→2013-14 Under-18 Premier League) |
||
| Line 93: | Line 93: | ||
| 8 February 2014||[[Blackburn Rovers Under-18s|Blackburn Rovers]]||Home||L||[[Manchester United 2-4 Blackburn Rovers (2013-14 Under-18 Premier League)|2-4]] | | 8 February 2014||[[Blackburn Rovers Under-18s|Blackburn Rovers]]||Home||L||[[Manchester United 2-4 Blackburn Rovers (2013-14 Under-18 Premier League)|2-4]] | ||
|- | |- | ||
| − | | 22 February 2014||[[Middlesbrough Under-18s|Middlesbrough]]||Home|||| | + | | 22 February 2014||[[Middlesbrough Under-18s|Middlesbrough]]||Home||W||[[Manchester United 5-1 Middlesbrough (2013-14 Under-18 Premier League)|5-1]] |
|- | |- | ||
| − | | 8 March 2014||[[Liverpool Under-18s|Liverpool]]||Home|||| | + | | 8 March 2014||[[Liverpool Under-18s|Liverpool]]||Home||D||[[Manchester United 1-1 Liverpool (2013-14 Under-18 Premier League)|1-1]] |
|- | |- | ||
| − | | 15 March 2014||[[Newcastle United Under-18s|Newcastle United]]||Away|||| | + | | 15 March 2014||[[Newcastle United Under-18s|Newcastle United]]||Away||L||[[Newcastle United 1-0 Manchester United (2013-14 Under-18 Premier League)|0-1]] |
|- | |- | ||
| − | | 22 March 2014||[[Bolton Wanderers Under-18s|Bolton Wanderers]]||Home|||| | + | | 22 March 2014||[[Bolton Wanderers Under-18s|Bolton Wanderers]]||Home||L||[[Manchester United 2-3 Bolton Wanderers (2013-14 Under-18 Premier League)|2-3]] |
|- | |- | ||
| − | | 29 March 2014||[[Chelsea Under-18s|Chelsea]]||Home|||| | + | | 29 March 2014||[[Chelsea Under-18s|Chelsea]]||Home||D||[[Manchester United 1-1 Chelsea (2013-14 Under-18 Premier League)|1-1]] |
|- | |- | ||
| − | | 5 April 2014||[[Reading Under-18s|Reading]]||Away|||| | + | | 5 April 2014||[[Reading Under-18s|Reading]]||Away||L||[[Reading 2-1 Manchester United (2013-14 Under-18 Premier League)|1-2]] |
|- | |- | ||
| − | | 12 April 2014||[[Tottenham Under-18s|Tottenham]]||Home|||| | + | | 12 April 2014||[[Tottenham Under-18s|Tottenham]]||Home||W||[[Manchester United 1-0 Tottenham (2013-14 Under-18 Premier League)|1-0]] |
|- | |- | ||
| − | | 16 April 2014||[[Sunderland Under-18s|Sunderland]]||Away|||| | + | | 16 April 2014||[[Sunderland Under-18s|Sunderland]]||Away||L||[[Sunderland 3-2 Manchester United (2013-14 Under-18 Premier League)|2-3]] |
|- | |- | ||
| − | | 26 April 2014||[[Fulham Under-18s|Fulham]]||Away|||| | + | | 26 April 2014||[[Fulham Under-18s|Fulham]]||Away||W||[[Fulham 1-4 Manchester United (2013-14 Under-18 Premier League)|4-1]] |
|- | |- | ||
| − | | 3 May 2014||[[Everton Under-18s|Everton]]||Away|||| | + | | 29 April 2014||[[Stoke City Under-18s|Stoke City]]||Home||W||[[Manchester United 3-2 Stoke City (2013-14 Under-18 Premier League)|3-2]] |
| + | |- | ||
| + | | 3 May 2014||[[Everton Under-18s|Everton]]||Away||W||[[Everton 1-2 Manchester United (2013-14 Under-18 Premier League)|2-1]] | ||
|} | |} | ||
<br> | <br> | ||
| + | |||
===[[2013-14 FA Youth Cup]]=== | ===[[2013-14 FA Youth Cup]]=== | ||
{|class="sortable" border=1 cellpadding=4 cellspacing=3 style="font-size: 95%; border: 1px #aaaaaa solid; border-collapse: collapse; clear:center" | {|class="sortable" border=1 cellpadding=4 cellspacing=3 style="font-size: 95%; border: 1px #aaaaaa solid; border-collapse: collapse; clear:center" | ||
Revision as of 14:20, 6 May 2014
Contents |
2013-14 Squad
Goalkeepers
Defenders
- Cameron Borthwick-Jackson
- Ben Barber
- Ryan McConnell
- Saidy Janko
- Nicholas Ioannou
- Joe Riley
- Callum Evans
- Tyler Reid
- RoShaun Williams
- Axel Tuanzebe
- Charlie Scott
- Tyrell Warren
Midfielders
- Jordan Thompson
- Oliver Rathbone
- Scott McTominay
- Andreas Pereira
- Josh Harrop
- Sean Goss
- Devonte Redmond
- Matthew Willock
- Demetri Mitchell
- Tosin Kehinde
- Marcus Rashfrod
- Faustino Makela
Forwards
2013-14 Staff
2013-14 Campaign
2013-14 Under-18 Premier League
| Date | Opposition | Venue | Result | Score |
| 17 August 2013 | West Ham | Away | L | 1-2 |
| 24 August 2013 | Stoke City | Away | W | 3-0 |
| 28 August 2013 | Wolverhampton Wanderers | Home | W | 6-1 |
| 31 August 2013 | Norwich City | Home | W | 3-2 |
| 7 September 2013 | Arsenal | Away | W | 2-1 |
| 14 September 2013 | Leicester City | Away | W | 2-1 |
| 21 September 2013 | Southampton | Home | W | 2-1 |
| 28 September 2013 | Aston Villa | Away | L | 1-3 |
| 5 October 2013 | Manchester City | Away | D | 1-1 |
| 12 October 2013 | West Brom | Home | W | 4-2 |
| 19 October 2013 | Sunderland | Home | W | 3-2 |
| 16 November 2013 | Everton | Home | W | 2-1 |
| 23 November 2013 | Middlesbrough | Away | L | 0-1 |
| 7 December 2013 | Liverpool | Away | L | 1-3 |
| 20 December 2013 | Blackburn Rovers | Away | L | 1-3 |
| 11 January 2014 | Wolverhampton Wanderers | Away | W | 2-1 |
| 25 January 2014 | Newcastle United | Home | L | 1-2 |
| 28 January 2014 | Bolton Wanderers | Away | L | 1-2 |
| 1 February 2014 | Manchester City | Home | L | 0-2 |
| 8 February 2014 | Blackburn Rovers | Home | L | 2-4 |
| 22 February 2014 | Middlesbrough | Home | W | 5-1 |
| 8 March 2014 | Liverpool | Home | D | 1-1 |
| 15 March 2014 | Newcastle United | Away | L | 0-1 |
| 22 March 2014 | Bolton Wanderers | Home | L | 2-3 |
| 29 March 2014 | Chelsea | Home | D | 1-1 |
| 5 April 2014 | Reading | Away | L | 1-2 |
| 12 April 2014 | Tottenham | Home | W | 1-0 |
| 16 April 2014 | Sunderland | Away | L | 2-3 |
| 26 April 2014 | Fulham | Away | W | 4-1 |
| 29 April 2014 | Stoke City | Home | W | 3-2 |
| 3 May 2014 | Everton | Away | W | 2-1 |
2013-14 FA Youth Cup
| Date | Round | Opposition | Venue | Result | Score | |
| 16 December 2013 | Third Round | Burnley | Away | W | 2-0 | |
| 16 January 2014 | Fourth Round | Leicester City | Away | W | 1-0 | (aet) |
| 14 February 2014 | Fifth Round | Huddersfield Town | Away | L | 1-2 |