2019-20 UEFA Youth League

From YouthHawk
Revision as of 14:12, 15 April 2020 by Sam (Talk | contribs)

(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)
Jump to: navigation, search

The 2019-20 UEFA Youth League is the seventh campaign of European football's Under-19 competition. The Champions League path continues, with the group stage draw and fixtures mirroring that of the senior level Champions League and group winners progressing to the knockout round last-16.

Running parallel to the group stage will be a domestic champions path where the domestic youth champions of the 32 best-ranked UEFA associations will compete in two knockout rounds of home-and-away ties. The eight teams remaining will progress to the playoff round, where they will be drawn at home to the eight group runners-up. The playoffs will be one-leg ties and the winners will join the eight group winners in the last-16. The tournament will then progress as normal, with single-leg ties in the last-16, quarter-final and semi-final. The semi-final and final will be held in Nyon, Switzerland, scheduled for late April 2020.

FC Porto are the defending champions.

Contents

Group Stage

Group A

Pos Team P W D L F A GD Pts
1 (Q) Real Madrid 6 4 1 1 16 10 6 13
2 (Q) Club Brugge 6 3 1 2 12 9 +3 10
3 Paris Saint-Germain 6 2 0 4 10 15 -5 6
4 Galatasaray 6 2 0 4 9 13 -4 6


18 September 2019
Club Brugge 3-2 Galatasaray
De Wolf (pen) '6
De Ketelaere '10
Aelterman '17
Report Baltaci (pen) '20
Yunus Akgun '46
Albert Park, Ostend
Referee: Sebastian Gishamer


18 September 2019
Paris Saint-Germain 1-2 Real Madrid
Simons '43 Report Jordi '49
Gonzalez '50
Stade Georges-Lefevre
Referee: Stephan Klossner


1 October 2019
Galatasaray 1-5 Paris Saint-Germain
Baltaci (pen) '49 Report Muinga '28
Mbe Soh '32
Aouchiche '46
Kapo '51
Pembele '73
Esenyurt Necmi Kadioglu Stadyumu
Referee: Ivaylo Stoyanov


1 October 2019
Real Madrid 3-0 Club Brugge
Latasa '14, '30
De Frias '88
Report
Estadio Alfredo Di Stefano
Referee: Igor Pajac


22 October 2019
Galatasaray 0-1 Real Madrid
Report Ramon Parra '89
Esenyurt Necmi Kadioglu Stadyumu
Referee: Horatiu Fesnic


22 October 2019
Club Brugge 2-0 Paris Saint-Germain
Aelterman '25
Ochieng '67
Report
Albert Park, Ostend
Referee: Krzysztof Jakubik


6 November 2019
Paris Saint-Germain 0-4 Club Brugge
Report Aelterman '12, '54
De Cuyper '62
Ochieng '85
Stade Georges-Lefevre
Referee: Antti Munukka


6 November 2019
Real Madrid 2-4 Galatasaray
Armenteros '2
Gutierrez '65
Report Suleyman Lus (pen) '24
Yunus Akgun (pen) '55
Atalay Yildirim '86
Arslan '90
Estadio Alfredo Di Stefano
Referee: Stephan Klossner


26 November 2019
Galatasaray 2-1 Club Brugge
Atalay Yildirim '38
Fettahoglu '75
Report De Wolf '53
Esenyurt Necmi Kadioglu Stadyumu
Referee: Mykola Balakin


26 November 2019
Real Madrid 6-3 Paris Saint-Germain
Baeza (pen) '6
Gonzalez '62
Ruiz '65, '68
Arribas '73
Delgado '90+1
Report Muinga (pen) '41, '49, '52
Estadio Alfredo Di Stefano
Referee: Antonio Nobre


11 December 2019
Club Brugge 2-2 Real Madrid
De Wolf (pen) '27
Lammens '90+5
Report Jordi '23
Delgado '77
Albert Park, Ostend
Referee: Mohammed Al-Hakim


11 December 2019
Paris Saint-Germain 1-0 Galatasaray
Makutungu '8 Report
Stade Georges-Lefevre
Referee: Helgi Mikael Jónasson



Group B

Pos Team P W D L F A GD Pts
1 (Q) Bayern Munich 6 4 2 0 18 2 +16 14
2 (Q) Red Star Belgrade 6 3 2 1 8 11 -3 11
3 Tottenham 6 2 1 3 12 12 0 7
4 Olympiacos 6 0 1 5 2 15 -13 1


18 September 2019
Olympiacos 1-1 Tottenham
Fekkas '32 Parrott '10
Olympiacos Training Centre


18 September 2019
Bayern Munich 0-0 Red Star Belgrade
Report
FC Bayern Campus
Referee: Vitaliy Romanov


1 October 2019
Red Star Belgrade 2-1 Olympiacos
Mitrovic '46
Pantovic '83
Report Liatsos '28
FK Vozdovac
Referee: Ondrej Pechanec


1 October 2019
Tottenham 1-4 Bayern Munich
Richards '27 Zirkzee '4
Gunther '11, '72
Mosandl '62
Hotspur Way


22 October 2019
Olympiacos 0-4 Bayern Munich
Report Zirkzee '35, '51, '74
Gunther '46
Olympiacos Training Centre
Referee: Marius Avram


22 October 2019
Tottenham 9-2 Red Star Belgrade
Bennett '3
Parrott '30, '32, (pen) '75, '86
Robson '49
Etete '82
White '90+1
Maghoma '90+3
Burmaz '43
Walcott (OG) '50
Hotspur Way


6 November 2019
Bayern Munich 6-0 Olympiacos
Tillman '43, '81
Meier (pen) '48, (pen) '72
Johansson '77, '78
Report
FC Bayern Campus
Referee: Peter Kralović


6 November 2019
Red Star Belgrade 2-0 Red Star Belgrade
Radulovic '69
Piplica '90+3
FK Vozdovac


26 November 2019
Tottenham 1-0 Olympiacos
Parrott '57
Hotspur Way


26 November 2019
Red Star Belgrade 1-1 Bayern Munich
Lukic '36 Report Meier '54
FK Vozdovac
Referee: Ivaylo Stoyanov


11 December 2019
Bayern Munich 3-0 Tottenham
Daniliuc '20
Arrey-Mbi '50
Stiller '74
FC Bayern Campus


11 December 2019
Olympiacos 0-1 Red Star Belgrade
Report Radulovic '41
Olympiacos Training Centre
Referee: Krzysztof Jakubik



Group C

Pos Team P W D L F A GD Pts
1 (Q) Atalanta 6 4 1 1 10 5 +5 13
2 (Q) Dinamo Zagreb 6 3 2 1 6 5 +1 11
3 Manchester City 6 2 1 3 11 8 +3 7
4 Shakhtar Donetsk 6 0 2 4 5 14 -1 2


18 September 2019
12:00
Shakhtar Donetsk 1–3 Manchester City
Bondarenko '33 Bernabe '18
Kozik '27 og
Touaizi '79
FC Metalist Training Ground
Referee: Manfredas Lukjančukas


18 September 2019
15:00
Dinamo Zagreb 1–0 Atalanta
Karrica '49 Report
Stadion Hitrec-Kacian
Referee: Aristotélis Diamandópoulos


1 October 2019
Atalanta 2–2 Shakhtar Donetsk
Piccoli '45, 71 Report Sudakov '26
Abdulaiev '90+4
Centro Sportivo Bortolotti
Referee: Alexandru Tean


1 October 2019
16:00
Manchester City 2-2 Dinamo Zagreb
Doyle '18
Bernabe '45+1
Šipoš '27,80
City Football Academy
Referee: Urs Schnyder


22 October 2019
12:00
Shakhtar Donetsk 1–1 Dinamo Zagreb
Bondarenko '50 (pen) Report Janković '55
FC Metalist Training Ground
Referee: Giorgi Kruashvili


22 October 2019
16:00
Manchester City 1-3 Atalanta
Poveda '12 Ghislandi '24
Piccoli '49
Traoré '78
City Football Academy
Referee: Miroslav Zelinka


6 November 2019
14:00
Atalanta 1-0 Manchester City
Piccoli '36 (pen)
Centro Sportivo Bortolotti
Referee: Timotheos Christofi


6 November 2019
14:00
Dinamo Zagreb 1–0 Shakhtar Donetsk
Krizmanić '61 Report
Stadion Hitrec-Kacian
Referee: Ümit Öztürk


26 November 2019
Atalanta 2–0 Dinamo Zagreb
Cortinovis '58
Gyabuaa '61
Report
Centro Sportivo Bortolotti
Referee: Juri Frischer


26 November 2019
16:00
Manchester City 5-0 Shakhtar Donetsk
Rogers '11
Dele-Bashiru '23
Poveda '26
Touaizi '89
Bernabe '90+1
City Football Academy
Referee: Bram Van Driessche


11 December 2019
11:00
Shakhtar Donetsk 1–2 Atalanta
Bondarenko '62 (pen) Report Piccoli '20, 53
FC Metalist Training Ground
Referee: Rade Obrenovic


11 December 2019
Dinamo Zagreb 1-0 Manchester City
Marin '20
Stadion Hitrec-Kacian
Referee: Georgios Kominis


Group D

Pos Team P W D L F A GD Pts
1 (Q) Juventus 6 5 0 1 17 4 13 15
2 (Q) Atlético Madrid 6 4 0 2 11 8 +3 12
3 Leverkusen 6 1 1 4 6 16 -10 4
4 Lokomotiv Moscow 6 1 1 4 7 13 -6 4


18 September 2019
14:00
Atlético Madrid 0–4 Juventus
Report Fagioli '18 (pen)
Ahamada '39
Moreno '64, 70
Centro Deportivo Wanda Alcalá de Henares
Referee: Erik Lambrechts


18 September 2019
14:00
Bayer Leverkusen 2–2 Lokomotiv Moscow
Rüth '4 (pen)
Scott '15
Report Karev '79
Ivankov '88
Kleines Ulrich-Haberland-Stadion
Referee: Ívar Orri Kristjánsson


1 October 2019
13:30
Lokomotiv Moscow 2–3 Atlético Madrid
Osnov '89
Khlynov '90
Report Teguia '45+1
Riquelme '68, 90+2
Sapsan Arena
Referee: Aleksandrs Anufrijevs


1 October 2019
14:00
Juventus 4–1 Bayer Leverkusen
Sene '16
Moreno '28
Fagioli '39 (pen)
Leo '52
Report Kemper '86
Juventus Training Center
Referee: Enea Jorgji


22 October 2019
14:00
Juventus 1–2 Lokomotiv Moscow
Gozzi '83 Report Petrov '29
Petukhov '77 (pen)
Juventus Training Center
Referee: Duje Strukan


22 October 2019
14:00
Atlético Madrid 2–0 Bayer Leverkusen
Moreno '76
Bukusu '82 og
Report
[entro Deportivo Wanda Alcalá de Henares
Referee: Alain Durieux


6 November 2019
13:00
Lokomotiv Moscow 0–1 Juventus
Report Petrelli '36
Sapsan Arena
Referee: Rauf Jabarov


6 November 2019
14:00
Bayer Leverkusen 0–2 Atlético Madrid
Report Salido '58
Jeronimo '88
Kleines Ulrich-Haberland-Stadion
Referee: Karim Abed


26 November 2019
12:00
Lokomotiv Moscow 1–3 Bayer Leverkusen
Petukhov '65 (pen) Report Anapak '76
Fesenmeyer '80, 90+3
Sapsan Arena
Referee: Boris Marhefka


26 November 2019
14:00
Juventus 2–1 Atlético Madrid
Moreno '78
Gozzi '90+4
Report Salido '25
Juventus Training Center
Referee: Bartosz Frankowski


11 December 2019
14:00
Bayer Leverkusen 0–5 Juventus
Report Da Graca '40, 90+4 (pen)
Sene '44
Petrelli '49
Sekulov '66
Kleines Ulrich-Haberland-Stadion
Referee: Admir Šehović


11 December 2019
16:00
Atlético Madrid 3–0 Lokomotiv Moscow
Quintana '73 (pen)
Tenas '80
Soto '88
Report
Centro Deportivo Wanda Alcalá de Henares
Referee: Loukas Sotiriou


Group E

Pos Team P W D L F A GD Pts
1 (Q) Liverpool 6 4 1 1 17 6 +11 13
2 (Q) RB Salzburg 6 3 1 2 19 11 +8 10
3 Genk 6 2 2 2 5 6 -1 8
4 Napoli 6 0 2 4 5 23 -18 2


17 September 2019
14:00
Napoli 1-1 Liverpool
Mancino '29 Stewart '86
Stadio Comunale Pasquale Ianniello
Referee: Trustin Farrugia Cann


17 September 2019
15:00
RB Salzburg 1–1 Genk
Adeyemi '32 Report Vandermeulen '80 (pen)
Untersberg-Arena
Referee: Kaarlo Oskari Hämäläinen


2 October 2019
13:00
Genk 3–1 Napoli
Vandermeulen '51 (pen)
Cuypers '55
Németh '90+1
Report Gaetano '62
Luminus Arena
Referee: Daniyar Sakhi


2 October 2019
16:00
Liverpool 4-2 RB Salzburg
Larouci '4
Williams '78
Jones '82
Brewster '90+4 (pen)
[ Adeyemi '21
Affengruber '63
Totally Wicked Stadium
Referee: Bryn Markham-Jones


23 October 2019
14:00
Genk 0-2 Liverpool
Stewart '22 (pen)
Jones '73
Luminus Arena
Referee: Kristoffer Karlsson


23 October 2019
15:00
RB Salzburg 7–2 Napoli
Šeško '8, 14
Anselm '46
Luis Phelipe '47
Adamu '64
Sučić '82
Seiwald '90+2
Report Costanzo '7
Vrikkis '72 (pen)
Untersberg-Arena
Referee: Aleksei Matyunin


5 November 2019
14:00
Napoli 1–5 RB Salzburg
Gaetano '69 Report Seiwald '13
Luis Phelipe '28
Affengruber '42
Sučić '53 (pen)
Šeško '74
Stadio Comunale Pasquale Ianniello
Referee: Dumitri Muntean


5 November 2019
15:00
Liverpool 0-1 Genk
Krawczyk '90+3
The Academy, Kirkby
Referee: Robert Hennessy


27 November 2019
14:00
Genk 0–2 RB Salzburg
Report Adeyemi '15
Sučić '20 (pen)
Luminus Arena
Referee: Nicholas Walsh


27 November 2019
16:00
Liverpool 7-0 Napoli
Cain '4
Jones '18 (pen), 24, 52
Dixon-Bonner '22
Longstaff '27, 63
The Academy, Kirkby
Referee: Tihomir Pejin


10 December 2019
13:00
Napoli 0–0 Genk
Report
Stadio Comunale Pasquale Ianniello
Referee: Zbynek Proske


10 December 2019
14:00
RB Salzburg 2-3 Liverpool
Sučić '11
Anselm '24
Elliott '67 (pen)
Hill '79
Bearne '90+3
Untersberg-Arena
Referee: Fran Jović


Group F

Pos Team P W D L F A GD Pts
1 (Q) Inter Milan 6 4 0 2 15 7 +8 12
2 (Q) Dortmund 6 4 0 2 12 9 +3 12
3 Slavia Prague 6 3 0 3 9 16 -7 9
4 Barcleona 6 1 0 5 8 12 -4 3


17 September 2019
14:00
Inter 4–0 Slavia Prague
Esposito '29, 58 (pen)
Oristiano '78
Vergani '90+1 (pen)
Report
Stadio Breda
Referee: Marcel Bîrsan


17 September 2019
16:00
Dortmund 2–1 Barcelona
Reyna '60
Raschl '70 (pen)
Report Gomes '3
Dortmund Brackel Training Ground
Referee: Jørgen Daugbjerg Burchardt


2 October 2019
14:00
Slavia Prague 1–0 Dortmund
João Felipe '56 Report
Na Chvalech
Referee: Nejc Kajtazovic


2 October 2019
16:00
Barcelona 0–3 Inter
Report Oristiano '28
Gianelli '77
Colombini '86
Estadi Johan Cruyff
Referee: Antonio Emanuel Carvalho Nobre


23 October 2019
14:00
Slavia Prague 0–4 Barcelona
Report De la Fuente '48, 74
Mortimer '51
Jardí '60
Na Chvalech
Referee: Donatas Rumšas


23 October 2019
16:00
Inter 4–1 Dortmund
Persyn '24
Fonseca '31, 46, 49
Report Moukoko '8
Stadio Breda
Referee: Danilo Grujić


5 November 2019
14:00
Barcelona 2–3 Slavia Prague
De la Fuente '16
Mortimer '86
Report Červ '41 (pen)
Kosek '56
Toula '87
Estadi Johan Cruyff
Referee: Nathan Verboomen


5 November 2019
14:00
Dortmund 2–1 Inter
Knauff'49, 66 Report Vergani '61
Dortmund Brackel Training Ground
Referee: Mohammed Al-Hakim


27 November 2019
13:00
Slavia Prague 4–1 Inter
João Felipe '32, 41, 49
Červ '53
Report Fonseca '29
Na Chvalech
Referee: Trustin Farrugia Cann


27 November 2019
14:00
Barcelona 1–2 Dortmund
Fernández '17 Report Reyna '26
Raschl '65
Estadi Johan Cruyff
Referee: Aleksandrs Anufrijevs


10 December 2019
16:00
Inter 2–0 Barcelona
Oristiano '42
Youte Kinkoue '90+1
Report
Stadio Breda
Referee: Enea Jorgji


10 December 2019
16:00
Dortmund 5–1 Slavia Prague
Moukoko '26, 34, 64
Reyna '39, 59
Report Toula '74
Dortmund Brackel Training Ground
Referee: Vilhjalmur Thorarinsson


Group G

Pos Team P W D L F A GD Pts
1 (Q) Benfica 6 5 0 1 17 6 +11 15
2 (Q) Lyon 6 4 0 2 13 10 +3 12
3 RB Leipzig 6 1 1 4 5 10 -5 4
4 Zenit St Petersburg 6 1 1 4 7 16 -9 4


17 September 2019
15:00
Lyon 4–2 Zenit
Cherki '48
Soumaré '55
Thomas '74
Coly '90+4 (pen)
Report Bachinsky '45+2
Kosarev '90+1
OL Training Center
Referee: Fedayi San


17 September 2019
16:00
Benfica 2–1 RB Leipzig
Dantas '15
Araújo '87
Report Holm '52
Benfica Futebol Campus
Referee: Zbyněk Proske


2 October 2019
13:00
Zenit 1–7 Benfica
Simutenkov '75 (pen) Report Embalo '2
Gouveia '15, 52
Dantas '20 (pen)
Camara '48
Ramos '56
Tavares '81
Smena Stadium
Referee: Alexander Harkam


2 October 2019
15:00
RB Leipzig 1–3 Lyon
Holm '43 Report Coly '31
Cherki '51 (pen)
Wissa '90+2
Stadion am Cottaweg
Referee: Barbeno Luca


23 October 2019
14:00
RB Leipzig 1–1 Zenit
Holm '3 Report Kravtsov '53
Stadion am Cottaweg
Referee: Athanasios Tzilos


23 October 2019
16:00
Benfica 1–2 Lyon
Tiago Dantas '37 (pen) Report Cherki '9, 90+3
Benfica Futebol Campus
Referee: Alan Mario Sant


5 November 2019
12:00
Zenit 0–2 RB Leipzig
Report Amédédjisso '55, 74
Smena Stadium
Referee: Vasili Kazartsev


5 November 2019
16:00
Lyon 2–3 Benfica
Dib '57
Wissa '86
Report Embalo '29
Morato '35
Gouveia '84
OL Training Center
Referee: Jens Maae


27 November 2019
12:00
Zenit 3–1 Lyon
Shamkin '19
Kosarev '37
Kravtsov '46
Report Da Silva '90+2
Smena Stadium
Referee: Zaven Hovhannisyan


27 November 2019
15:00
RB Leipzig 0–3 Benfica
Report Bernardo '24, 76
Ramos '28
Stadion am Cottaweg
Referee: Bojan Pandžić


10 December 2019
15:00
Lyon 1–0 RB Leipzig
Duku '54 Report
OL Training Center
Referee: Luis Teixeira


10 December 2019
16:00
Benfica 1–0 Zenit
Odoevski '59 og Report
Benfica Futebol Campus
Referee: Matthew De Gabriele


Group H

Pos Team P W D L F A GD Pts
1 (Q) Ajax 6 3 2 1 13 7 +6 11
2 (Q) Lille 6 3 1 2 7 8 -1 10
3 Chelsea 6 1 3 2 7 9 -2 6
4 Valencia 6 1 2 3 10 13 -3 5


17 September 2019
14:00
Ajax 4–0 Lille
Regeer '4
Unuvar '19
Hansen '36
Rasmussen '90+3
Report
De Toekomst
Referee: Roomer Tarajev


17 September 2019
14:00
Chelsea 3-3 Valencia
Anjorin '13 (pen), 36 (pen)
Broja '61
Gonzalez '9
Koindredi '23, 84
Cobham
Referee: Paul McLaughlin


2 October 2019
14:00
Valencia 3–5 Ajax
Gozalbez '26
Ruiz '69
Gonzalez '71
Report Regeer '16, 41, 59
Gutierrez '23
Gutierrez '52 og
Estadio Antonio Puchades
Referee: Bojan Pandžić


2 October 2019
14:00
Lille 2-0 Chelsea
Fatar '45+1 (pen)
Ouattara '90+3
Area de Luchin
Referee: Petri Viljanen


23 October 2019
14:00
Lille 1–0 Valencia
Fatar '20 Report
Area de Luchin
Referee: Vilhjalmur Thorarinsson


23 October 2019
14:00
Ajax 0-1 Chelsea
Ballo '2
De Toekomst
Referee: Adrien Jaccottet


5 November 2019
14:00
Valencia 1–2 Lille
Aleman '59 Report Ouattara '74, 86
Estadio Antonio Puchades
Referee: Fabio Verissimo


5 November 2019
16:00
Chelsea 1-1 Ajax
McEachran '33 Douglas '51
Cobham
Referee: Donald Robertson


27 November 2019
14:00
Lille 1–2 Ajax
Ouattara '68 Report Brobbey '3
Taylor '7
Area de Luchin
Referee: Sergei Lapochkin


27 November 2019
14:00
Valencia 2-1 Chelsea
Menargues '20
Escobar '76
Lawrence '26
Estadio Antonio Puchades
Referee: Jonathan Lardot


10 December 2019
14:00
Ajax 1–1 Valencia
Regeer '69 Report Contell '50
De Toekomst
Referee: Giorgi Kruashvili


10 December 2019
14:00
Chelsea 1-1 Lille
Ben Hamed '16 og Ramet '88
Cobham
Referee: Rob Harvey


Domestic Champions Knockout Round

First Round

2 October 2019 APOEL 1-1 Gabala Makarion
Gavriel '48 Satsias (OG) '9
23 October 2019 Gabala 0-1 APOEL Qabala Sahar Stadionu
Hadjiyiannis '55


2 October 2019 Shkendija Tirana 1-2 Sheriff Tiraspol Elbasan Arena
Ajazi '11 Danilov '21, '45+2
23 October 2019 Sheriff Tiraspol 1-0 Shkendija Tirana Sheriff Arena
Gaiu '32


2 October 2019 MTK Budapest 1-1 Zrinjski Mostar Uj Hidegkuti Nandor Stadium
Kata '79 Ramaljak '52
23 October 2019 Zrinjski Mostar 2-0 MTK Budapest NK Zrinjski
Kurbasa '24
Coko '48


2 October 2019 Zaragoza 1-0 Korona Kielce La Romareda
Borge '43
23 October 2019 Korona Kielce 1-4 Zaragoza Kielce Stadium
Lisowski '27 Monzon '42, '66
Vela '88
Castillo '90+3


2 October 2019 Minsk 0-2 Derby County FC Minsk
Whittaker (pen) '22, '88
22 October 2019 Derby County 7-2 Minsk Loughborough Uni Stadium
Brown '4, '26
Stretton '16, '40
Whittaker '27, '72, (pen) '77
Zherdev '48
Vorobyev '65


2 October 2019 Elfsborg 1-2 Midtjylland Boras Arena
Iljazi '77 Simsir '21
Hansen '45
23 October 2019 Midtjylland 1-0 Elfsborg Arena Herning
Jensen '82


2 October 2019 Sogndal 3-1 FC Honka Fosshaugane
Sundberg '42
Nord '45
Halset '69
Salin '38
23 October 2019 FC Honka 1-1 Sogndal Helsinki Football Stadium
Camara '38 Solberg '17


2 October 2019 IA Akranes 4-0 FCI Levadia Akranesvollur
Porsteinsson '22, (pen) '86
Theodorsson '49
Palsson '70
23 October 2019 FCI Levadia 1-12 IA Akranes Sportsland
Gislason (OG) '86 Wohler '1, '7, '30, '31
Unnarsson '13, '62, '65
Porsteinsson (pen) '20
Gylfason '63
Gudjonsson '77
Aoalgeirsson '85
Palsson '88


2 October 2019 Bohemians 1-1 PAOK Dalymount Park
Moylan '6 Gaitanidis '10
23 October 2019 PAOK 1-0 Bohemians Stadio Toumba
Panidis '50


2 October 2019 Rennes 2-1 Brodarac Stade De La Piverdiere Nord
Picouleau '85
Rivollier '90+6
Ilic '41
23 October 2019 Brodarac 0-0 Rennes Sports Center of Serbia FA


2 October 2019 Young Boys 3-3 Rangers Sportpark Wyler
Kasongo '49
Eberhard '75
De Donno '90+2
Patterson '12
Finlayson '53
Dickson '57
23 October 2019 Rangers 2-2 Young Boys Firhill Park
Young-Coombes '40
Finlayson '81
Maier '28, '44


2 October 2019 Porto 4-2 Liepaja Estadio Luis Filipe Menezes
Borges '7
Vieira '57
Sousa '60
Ferreira (pen) '63
Riekstins '77
Ziemelis (pen) '87
23 October 2019 Liepaja 0-3 Porto Daugava
Sousa '28, '70
Vieira (pen) '78


2 October 2019 Viitorul 0-0 Domzale Central Stadium Hagi Academy
23 October 2019 Domzale 2-0 Viitorul Sportni Park
Svetlin '3
Pantelic '41


2 October 2019 Slovan Bratislava 1-0 Ludogorets Narodny Futbalovy Stadion
Potoma '50
23 October 2019 Ludogorets 1-0 Slovan Bratislava Ludogorets Training Centre
Minkov '31 2-4 on pens


2 October 2019 Dynamo Kiev 8-0 Shkendija Stadion Dynamo
Vanat (pen) '2, '51
Nadolskyi '13, '41
Voloshyn '25, '75
Shulianskyi '56
Isaienko (pen) '90+6
23 October 2019 Shkendija 2-2 Dynamo Kiev FFM Training Centre
Gashi '25
Spahiu '90+3
Amzai (OG) '52
Voloshyn (pen) '90


2 October 2019 Astana 1-0 Maccabi Petah Tikva Astana Arena
Basmanov '10
23 October 2019 Maccabi Petah Tikva 4-0 Astana Ha Moshava
Blorian '17
Abada '39, '82
Bader '65



Second Round

4 November 2019 Midtjylland 3-1 Zrinjski Mostar Arena Herning
Jensen '15
Hansen '60
Isaksen '81
Tuka '87
27 November 2019 Zrinjski Mostar 0-0 Midtjylland NK Zrinjski


6 November 2019 Sheriff Tiraspol 2-0 Sognal Sheriff Arena
Covali '31
Gliga '75
27 November 2019 Sogndal 3-1 Sheriff Tiraspol Fosshaugane
Sundberg '16
Mannsverk '31
Solberg (pen) '69
Ojehovschii '66


6 November 2019 Zaragoza 5-0 APOEL La Romareda
Carbonell (pen) '8, 22, (pen) '66
Vela '45+1
Araiz '90+2
27 November 2019 APOEL 0-4 Zaragoza Makarion
Hernandez '16
Herrero '24
Castillo '45+2
Conte '57


6 November 2019 IA Akranes 1-2 Derby County Vikingsvollur
Ingason '72 Ebosele '16
Stretton '39
27 November 2019 Derby County 4-1 IA Akranes Pride Park
Knight '12, '42
Stretton '20
Brown '63
Porsteinsson (pen) '71


6 November 2019 FC Porto 2-2 Domzale Estadio Luis Filipe Menezes
Moreira '78
Esteves '90+4
Svetlin (pen) '62
Pisek '90+8
27 November 2019 Domzale 0-3 FC Porto Sportni Park
Sousa '6
Valente '77
Moreira '82


6 November 2019 Dynamo Kiev 3-0 PAOK Stadion Dynamo
Tsitaishvili (pen) '10, (pen) '45+1
Nadolskyi '76
27 November 2019 PAOK 2-2 Dynamo Kiev Stadio Toumba
Doumtsis (pen) '14
Tzolis '22
Isaienko '90+3
Yarosh '90+6


6 November 2019 Rangers 2-0 Slovan Bratislava Firhill Park
Mebude '28
Young-Coombes '51
27 November 2019 Slovan Bratislava 1-2 Rangers Stadion Pasienky
Toth '34 Young-Coombes '45+2, '53


6 November 2019 Rennes 2-0 Maccabi Petah Tikva Stade De La Piverdiere
Boey (pen) '43
Waflart '85
4 December 2019 Maccabi Petah Tikva 0-1 Rennes Ha Moshava
Rutter '61


Playoff Round

The playoff round pits the eight group runners-up against the eight sides to have progressed through the domestic champions path. The domestic champions will host a one-legged tie, with the winners progressing to the last-16.

11 February 2020
Derby County 3-1 Borussia Dortmund
Cashin '47
Brown '51
Sibley '90+5
Khadra '62
Pride Park


12 February 2020
FC Porto 1-1 RB Salzburg
Vieira (pen) '39 6-7 on pens Affengruber '23
CTFD PortoGaia


12 February 2020
Zaragoza 1-3 Lyon
Hernandez '28 Gouiri '69, '90+4
Thomas '80
La Romareda


12 February 2020
Dynamo Kyiv 0-0 Dinamo Zagreb
3-4 on pens
Valeriy Lobanovskyi Stadium


12 February 2020
Sheriff Tiraspol 0-0 Red Star Belgrade
2-4 on pens
Sheriff Small Arena


12 February 2020
Rangers 0-4 Atletico Madrid
Lama '6
Quintana '48
Soriano '78
Soto '89
Firhill Park


12 February 2020
Midtjylland 1-1 Lille
Madsen (pen) '14 7-6 on pens Niasse (pen) '61
MCH Arena


12 February 2020
Rennes 1-1 Club Brugge
Francoise '17 5-3 on pens De Wolf (pen) '61
Stade de la Piverdiere Nord 1


Round of 16

The last-16 is an unseeded draw with no country protection. The only stipulation is that teams cannot face a side they have already played in the group stage.

3 March 2020
Ajax 0-0 Atlético Madrid
6-5 on pens
De Toekomst


3 March 2020
Benfica 4-1 Liverpool
Ramos '13, '59
Dantas (pen) '22
Tavares '26
Morton '38
Benfica Futebol Campus


4 March 2020
Bayern Munich 2-2 Dinamo Zagreb
Dajaku '36
Gvardiol (OG) '88
5-6 on pens Krizmanic '2
Karrica '29
FC Bayern Campus


4 March 2020
Red Star Belgrade 0-3 FC Midtjylland
Madsen (pen) '43
Jensen '66, '74
Vozdovac Stadium


4 March 2020
RB Salzburg 4-1 Derby County
Seiwald '3
Adamu 45+1, '70
Sucic '90+4
Wilson '17
Untersberg Arena


10 March 2020
Atalanta 3-3 Lyon
Piccoli '20, '81
Cambiaghi '30
3-5 on pens Gouiri '33
Duku '47
Cherki '90+4
Coverciano


Cancelled
Inter P-P Rennes
Inter forfeit due to coronavirus implications
Coverciano


TBC
Juventus P-P Real Madrid
Juventus Training Ground



Quarter Finals

Ajax, Benfica, Dinamo Zagreb, Lyon, Midtjylland and RB Salzburg all advanced to the quarter-finals before the suspension of football due to the coronavirus outbreak.

Semi Finals

The semi-finals will once again be played at the Colvoray Stadium in Nyon, Switzerland.

Final

The final will take place at the Colvoray Stadium in Nyon, Switzerland.

Top Goalscorers

Player Club Goals



Hat-tricks



Player Club Date Fixture